# Akcja Bezpieczne ferie

W Miejskim Przedszkolu nr 5 w Katowicach, co roku w okresie zimowym, prowadzone są działania w ramach akcji pt. „Bezpieczne Ferie”.
Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci w czasie zbliżających się ferii zimowych w okresie poprzedzającym ferie przeprowadzono w każdej grupie  wiekowej szereg zajęć edukacyjnych na temat bezpieczeństwa zabaw na śniegu i lodzie. Szczególnie skupiliśmy się na omówieniu z przedszkolakami zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się o zagrożeniach związanych z zimą oraz sposobach ich unikania. Bardzo pomocnym okazał się film edukacyjny dla dzieci „Zima” -Kamlotki, który zwrócił szczególną uwagę na zakazane miejsca zabaw zimowych.  Oprócz tego zaprezentowano szereg ilustracji z niebezpiecznymi sytuacjami, które mogą spotkać każde dziecko w czasie zimowego wypoczynku.  Zwrócono uwagę na odpowiedni ubiór w zależności od panującej temperatury  i zakładanie kasków ochronnych w trakcie uprawiania sportów zimowych. Na podstawie opowiadania Beaty Szumowskiej „Lodowisko pod lasem” i historyjki obrazkowej „Ślizgawka” dzieci dowiedziały się jak niebezpieczne jest korzystanie z zamarzniętych zbiorników wodnych. Zaprezentowano dzieciom szereg ilustracji  z niebezpiecznymi sytuacjami  zjeżdżania  z górek znajdujących się blisko ulic i rzek.
Wszystkie przedszkolaki obejrzały filmy edukacyjne „Ferie zimowe-bezpieczne i zdrowe”,„Dobre rady na zimowe wypady”, które uświadomiły zagrożenia wynikające z zabaw w miejscach   niedozwolonych.
Przypomniano ważne telefony alarmowe  i kogo można poprosić w razie potrzeby. Przedszkolaki uczestniczyły w teoretycznych i praktycznych zajęciach z bezpiecznego poruszania się po drogach jako piesi. W ramach działań akcji dzieci obejrzały spot „Bądź widoczny na drodze- Noś odblaski”, dzieci dowiedziały się jakie są ich obowiązki jako uczestnika ruchu drogowego, jak bezpiecznie przechodzić  przez jezdnię w miejscach wyposażonych w sygnalizację świetlną oraz w miejscach bez takiej sygnalizacji. Przypomniano także dzieciom o uporządkowanym ruchu po chodnikach, rozglądanie się w obie strony przed przechodzeniem przez jezdnię. Szczególna uwagę zwrócono  na potrzebę noszenia kamizelki odblaskowej, opasek, breloczków wieczorową porą aby być widocznym uczestnikiem ruchu drogowego. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych.
W oparciu o prezentację multimedialną „Bezpieczne zabawy na lodzie” – Edu Kredka oraz „Bezpieczne ferie zimowe”  z Panem Nauczanką. przedszkolaki poznały sposoby na organizację bezpiecznych zabaw  na śniegu.
Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych. Wszystkie dzieci zadawały mnóstwo pytań i dzieliły się między sobą swoimi doświadczeniami.