Współpraca z Fundacją ING Dzieciom

Nasze działania o charakterze ekologicznym zostały opisane w Gazecie Wyborczej :).

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,29803204,przedszkolaki-z-katowic-wynosza-w-kieszeniach-pomidorki-z-ogrodka.html

Głośno tez o nich było i w Radiu Katowice:

https://www.radio.katowice.pl/zobacz,65323,Wysypisko-Zmiana-klimatu-Edukacja-dzieci.html

Podsumowaniem podejmowanych przez nas działań jest też podcast autorstwa P. M. Zwolińskiej, do którego linki zamieszczamy poniżej 🙂 ( serdecznie dziękujemy za Pani zaangażowanie). Zachęcamy do jego odsłuchania.

Link do spreakera (on-line): https://www.spreaker.com/user/13666778/zajaczek-przedszkole

Link do spotify (on-line): https://open.spotify.com/episode/4vw3NWnCy4quwUSQxMYTgL

 

Szczególne podziękowania składamy Mamie Maksia i Mamie Tosi. Bez Was to wszystko by nie miało miejsca :).

Po wczorajszych warsztatach (16.08.2023r.) śmiało możemy nazywać się ekspertami od bioróżnorodności  ;). Dzięki Mamie Jasia i Edzia wyszukiwaliśmy w naszym przedszkolnym ogrodzie różne gatunki roślin, rozpoznawaliśmy je za pomoc specjalnej aplikacji, a przy okazji co nieco się o nich dowiadywaliśmy. Zrobiliśmy też swój własny mini zielnik.

Dziękujemy za mile i efektywnie spędzony czas :).

26 czerwca 2023r. w ramach realizacji założeń projektu “EkoLaboratorium Zajączka” w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty prowadzone przez Wolontariuszy ING i Wolontariuszy ASP w Katowicach (Mamo Marianki i Emilki- dziękujemy 🙂 ).

Zobaczcie jakie piękne rysunki sensoryczne są ich efektem :). Nie musimy chyba dodawać, że zabawy przy tym było co niemiara? 😉

Wiemy, że nieładnie jest się chwalić, ale jak tu się  nie pochwalić efektami naszych upraw?

Sami zobaczcie jacy z nas ogrodnicy 🙂

Dziękujemy, że daliście nam możliwość prowadzenia własnych upraw.

Dzięki rodzicom z grupy “Zajączki” już niebawem w naszym ogrodzie stanie ścianka piaskowa. Kto ją dla nas zrobił? Zaprojektował ją Tatuś Leopolda, a potem wybudowali ją razem z Tatą Henia. To Im należą się ogromne podziękowania.

Podziękowania ślemy też do Mamy Tosi ze “Skrzatów” i Mamy Maksia ze “Skrzatów”- osób najbardziej zaangażowanych w realizację projektu.

Dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony nam czas 🙂

W naszym ogródku już niebawem zaroi się od nowych lokatorów ;). Zawisły domki lęgowe i budki dla owadów.

Kolejne pikniki integracyjno-edukacyjne , tym razem w grupach V, VII, i i II odbywały się w dniach 5 i 6 VI 2023. Spotkania te łączyły w sobie dwa wydarzenia. Pierwsze to integracja przedszkola z Rodzinami naszych wychowanków, drugie z kolei to warsztaty plastyczno-konstrukcyjne w ramach jednego z dwóch projektów Fundacji ING  dzieciom  “Dobry Pomysł – Mobilny Pawilon Sensoryczny”, które przy współudziale Rodziców z gr. “Skrzaty” udało nam się wygrać. Podczas warsztatów, dzieci ze swoimi Rodzicami wykonywali panele sensoryczne, które będą służyły naszym najmłodszym do zabaw sensorycznych. Oprócz tego w trakcie pikniku było mnóstwo konkursów i konkurencji sportowych. Uczestniczyli w nich i mali i duzi, a wszystko przeplatane było integracyjnymi zabawami muzyczno-ruchowymi.
Zabawa była przednia… zresztą zobaczcie sami :)))
W piątek 26 maja nasze Skrzaciki uczestniczyły w warsztatach klimatyczno-ekologicznych w ramach drugiego projektu Fundacji ING dzieciom – “EKOlaboratorium Zajączka”.
Warsztaty odbywały się w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Prowadzili je prof. Piotr Skubała ekolog z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Magdalena Ochwat z Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną Uniwersytetu Śląskiego. Podczas warsztatów, dzieci miały okazję w sposób bezpośredni przekonać się, że przyjaciółmi ludzi są nie tylko inne osoby czy zwierzęta, ale także drzewa. Opowiadały  o nich. Mówiły dlaczego drzewa są dla ludzi ważne. Następnie dzieci wykonując prośby prowadzących, starały się poczuć drzewami i poznawały je innymi zmysłami niż wzrok – przytulały, słuchały drzew i dotykały. Obserwowały przez lupy “dary” drzew, parku, lasu: szyszki, korę, liście, igły itp. Wszystkie te działania przeplatane były muzycznymi zabawami integracyjnymi. Przedszkolaki bawiły się wspaniale. Z ogromnym zainteresowaniem słuchały i uczestniczyły we wszystkich zabawach :)))
Szanowni Panie Profesorze i Pani Doktor
serdecznie dziękujemy za ogrom przekazanej wiedzy i wspaniałą atmosferę towarzyszącą spotkaniu. Cieszymy się, że to właśnie tacy Pasjonaci wzięli na siebie ciężar odpowiedzialności, za zaszczepienie u naszych wychowanków bakcyla fascynacji naturą.

Pierwszym z działań, jakie podjęliśmy w ramach projektu “EKOlaboratorium Zajączka” była wymiana piasku w naszym ogrodzie. Zadanie nie było łatwe, gdyż piasku do piaskownic potrzebne było aż 25 ton. Na szczęście na wolontariuszy z ramienia ING zawsze można liczyć. Dzielnie wsparli oni naszych Pracowników i Rodziców i raz, dwa ogród stał się miejscem przyjaznym ekodoświadczeniom :).

Szanowni Państwo

Informujemy, że nasze przedszkole zwyciężyło w tegorocznym konkursie „Moje środowisko” z projektem “EKOlaboratorium Zajączka”.

Nad oceną wniosków pracowała 6-osobowa kapituła konkursowa składająca się z przedstawicieli Fundacji ING Dzieciom, ING Banku Śląskiego oraz ekspertów zewnętrznych, zajmujący się na co dzień ekologią.

Kwota o jaką wnioskowaliśmy została zaakceptowana, czyli na realizację projektu otrzymaliśmy 9000zł.

To już drugi projekt realizowany dzięki współpracy z ING. W ramach pierwszego projektu “Mobilny pawilon sensoryczny” zdobyliśmy 1000 złotych.

Powyżej, w kolejnych relacjach będziemy informowali Państwa o podejmowanych przez przedszkole, w ramach obu tych projektów, działaniach.

W dniu dzisiejszym tj. 12.05.2023r. odbyły się pikniki integracyjno-edukacyjne w grupach III “Skrzaty” i VI “Kangurki”. Zobaczcie jakie panele sensoryczne wykonały dzieci  (oczywiście z pomocą Rodziców). Super, prawda?

Każda z grup wykona takie panele, które następnie posłużą nam do doskonalenia sensoryki dzieci.

Szanowni Państwo

Pawilon sensoryczny już stanął w naszym ogrodzie 🙂

Czeka na pierwsze zajęcia.

Szanowni Państwo

Z dumą informujemy, że nasze przedszkole, w ramach konkursu wolontariackiego “Dobry pomysł” realizowanego przez ING Bank Śląski-Fundację ING Dzieciom,  otrzymało 1000 złotych na realizację projektu “Mobilny pawilon sensoryczny”.

W ramach realizacji tego projektu zostanie zakupiony pawilon ogrodowy w którym odbywały się będą zajęcia dla dzieci, a także zostaną wykonane panele sensoryczne i przeprowadzone warsztaty dla dzieci.