Światowy Dzień Bez Tytoniu

W dniach od 30.05.2022 do 03.06.2022 w naszym przedszkolu prowadzona jest akcja edukacyjno-informacyjna “Tytoń- Zagrożenie dla naszego środowiska” w ramach obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu.

W ramach akcji prowadzone są zajęcia dydaktyczne, pogadanki i warsztaty dla dzieci. Dzieci oglądają również filmy edukacyjne poruszające tę tematykę, oraz wykonują prace plastyczne jej poświęcone.

Czemu to tak ważne?

Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów. Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i rośnie, wywierając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety.

 Palenie tytoniu stanowi główną przyczynę zachorowań na nowotwory, wśród których najczęstszym jest rak płuca.

Podobnie jak palenie tytoniu, używanie papierosów elektronicznych ma także destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego. Dodatek substancji zapachowych nasila te szkodliwe efekty.

W szatni zawisły plakaty informujące Rodziców o szkodliwości palenia i zachęcające do porzucenia tego nawyku.

Dzieci z klocków układały znaki zakazujące palenia tytoniu.

Były też i przedstawienia… W rolę aktorów wcielały się dzieci. Każde z nich poruszało tematykę szkodliwości dymu tytoniowego dla ludzi i wpływu, jaki na środowisko ma uprawa i przetwarzanie tytoniu.