Wycieczka do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie

Październik to idealna pora na wycieczki edukacyjne. I właśnie dlatego dzieci z grup: “Skrzaty”, “Zajączki” i “Sówki” były w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. “Smerfy” i “Kangurki” też tam pojechały, tyle że 25 października.

“Smerfy” i “Kangurki” też były na wycieczce w Ogrodzie Botanicznym. ” Smerfy” uczestniczyły w warsztatach “Wróżka- Ziołuszka”.

Wróżka Ziołuszka jest bardzo zapracowana o tej porze roku. Zostawiła listy skrywające ziołowe tajemnice, które dzieci  musiały odnaleźć. “Smerfy”dowiedziały się czym są zioła i jak są zbudowane oraz do czego można je wykorzystywać. Podsumowaniem przygody w Ziołolandii był praktyczny warsztat w Zielarium – chatce Wróżki Ziołuszki. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach dzieci wcielały się w młodych zielarzy i samodzielnie przygotowywały przyprawę w moździerzach. Mieszankę ziół dzieci przywiozły ze sobą do domu.

“Kangurki” podczas warsztatów  poznawały różne gatunki drzew liściastych i przyglądały im się z bliska. Dokładnie badały kształt liści, dotykały kory, oglądały owoce i dopasowywały zgromadzone eksponaty do właściwych gatunków drzew. Wykonały też pamiątkę z pobytu w Ogrodzie – portret wybranego liścia – za pomocą cieni do powiek.

“Skrzaty” 13 października uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych “Przyroda wokół nas”. Poznawały rośliny i krzewy, uczyły się też i tego, jak ich liście i owoce wykorzystywane są przez ludzi. I wiecie co? “Skrzaty” samodzielnie komponowały aromatyczne herbatki ziołowe, które zabrały ze sobą do domu.

Pani Dyrektor też dostała od nich taką specjalnie skomponowaną dla Niej herbatkę :). Mówiła, że była pyszna 🙂

“Sówki” i “Zajączki” odwiedziły Śląski Ogród Botaniczny w czwartek- 14 października 2021r.

Uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych “Owadzia spółka”. Już wiedzą, że  owady to niezwykle liczna i różnorodna grupa zwierząt, które żyją w przestworzach, w glebie, na ziemi oraz w wodzie. Ich strategie przetrwania i pomysłowość zachwycają. Gdyby nie owady i ich skuteczne zapylanie, wiele roślin nie wydałoby owoców. Ich rola w ekosystemie jest nieoceniona.

Na warsztacie młodzi entomolodzy wędrowali w poszukiwaniu owadów. Znalezionym okazom przyglądali się z bliska i uczyli się odróżniać je od pająków. Dowiedzieli się i tego, jak stworzyć miejsca przyjazne owadom.