Wycieczka do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie

Październik to idealna pora na wycieczki edukacyjne. I właśnie dlatego dzieci z grup: „Skrzaty”, „Zajączki” i „Sówki” były w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. „Smerfy” i „Kangurki” też tam pojechały, tyle że 25 października.

„Smerfy” i „Kangurki” też były na wycieczce w Ogrodzie Botanicznym. ” Smerfy” uczestniczyły w warsztatach „Wróżka- Ziołuszka”.

Wróżka Ziołuszka jest bardzo zapracowana o tej porze roku. Zostawiła listy skrywające ziołowe tajemnice, które dzieci  musiały odnaleźć. „Smerfy”dowiedziały się czym są zioła i jak są zbudowane oraz do czego można je wykorzystywać. Podsumowaniem przygody w Ziołolandii był praktyczny warsztat w Zielarium – chatce Wróżki Ziołuszki. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach dzieci wcielały się w młodych zielarzy i samodzielnie przygotowywały przyprawę w moździerzach. Mieszankę ziół dzieci przywiozły ze sobą do domu.

„Kangurki” podczas warsztatów  poznawały różne gatunki drzew liściastych i przyglądały im się z bliska. Dokładnie badały kształt liści, dotykały kory, oglądały owoce i dopasowywały zgromadzone eksponaty do właściwych gatunków drzew. Wykonały też pamiątkę z pobytu w Ogrodzie – portret wybranego liścia – za pomocą cieni do powiek.

„Skrzaty” 13 października uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych „Przyroda wokół nas”. Poznawały rośliny i krzewy, uczyły się też i tego, jak ich liście i owoce wykorzystywane są przez ludzi. I wiecie co? „Skrzaty” samodzielnie komponowały aromatyczne herbatki ziołowe, które zabrały ze sobą do domu.

Pani Dyrektor też dostała od nich taką specjalnie skomponowaną dla Niej herbatkę :). Mówiła, że była pyszna 🙂

„Sówki” i „Zajączki” odwiedziły Śląski Ogród Botaniczny w czwartek- 14 października 2021r.

Uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych „Owadzia spółka”. Już wiedzą, że  owady to niezwykle liczna i różnorodna grupa zwierząt, które żyją w przestworzach, w glebie, na ziemi oraz w wodzie. Ich strategie przetrwania i pomysłowość zachwycają. Gdyby nie owady i ich skuteczne zapylanie, wiele roślin nie wydałoby owoców. Ich rola w ekosystemie jest nieoceniona.

Na warsztacie młodzi entomolodzy wędrowali w poszukiwaniu owadów. Znalezionym okazom przyglądali się z bliska i uczyli się odróżniać je od pająków. Dowiedzieli się i tego, jak stworzyć miejsca przyjazne owadom.