Sprawy bieżące

Szanowni Państwo!

Jako że jesteśmy  „Przedszkolem promującym zdrowie” zapraszamy Państwa  na wyjątkowe przedsięwzięcie w sieci, które skierowane jest głównie do dzieci, ale także do rodziców i dziadków, autorstwa Fundacji Kultury i Sportu 44 w Warszawie.

Projekt składa się z dziesięciu krótkich odcinków (około 10 minut każdy) na podstawie audiobooka, który został specjalnie napisany przez popularną pisarkę dla dzieci i młodzieży oraz poetkę, Martę Fox.

Akcja wszystkich odcinków audiobooka rozgrywa się w Katowicach. Bohaterami są dzieci o zabawnych ksywach związanych ze zdrowym odżywianiem i ekologią: Artur Topinambur, Bartek Kaparek, Ula Miodula, Ola Rukola, Jurek Ogórek, Zielona Nikola, Agatka Sałatka. 

Każdy odcinek to opowieść dotycząca profilaktyki zdrowego odżywiania. W swoim założeniu ma upowszechniać zdrowe nawyki żywieniowe oraz działania promujące zdrowie z zakresu profilaktyki otyłości, nadwagi i cukrzycy. Poprzez łatwy i zabawny język nagrania będą miały za zadanie przekonać dzieci, jak ważny jest ruch, wspólne zabawy, spacery, wspólne spożywanie posiłków, przygotowywanie ich. 

Adaptacją oraz reżyserią audiobooka zajął się Artur Gotz – aktor scen Warszawy i Łodzi, wcześniej aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Każdy odcinek to także dyskusja, w której każdorazowo pretekstem będzie tematyka danego odcinka audiobooka. Oprócz autorki i reżysera weźmie w niej udział gość specjalny, dr nauk medycznych Ada Rozewicz (specjalistka chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej) z Przychodni Szpakmed w Rudzie Śląskiej. 

Projekt ma również na celu również zintegrowanie pokoleń. Podcasty będą skierowane głównie do dzieci i ich rodziców, opiekunów oraz dziadków, którzy mają ważny wpływ na kształtowanie osobowości i nawyków swoich pociech. Chcemy pokazać jak ważne w problemach z odżywianiem są  dobre relacje w rodzinie.

 Odcinki będą emitowane codziennie od 19 do 28 listopada 2021 roku o godzinie 18.30 na żywo na YouTube, zostaną tam zapisane i będzie można je obejrzeć w każdej chwili.

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU:

https://fb.me/e/1gkRH09m6

ODCINEK 1  „Smutek Bartka”- 19.11.21 (piątek) 18.30

https://youtu.be/8KDdSXmmmak

ODCINEK 2  „Przysmak na smutek?” -20.11.21 (sobota) 18.30

https://youtu.be/LqZ4Jezxrrw

ODCINEK 3 „Pyszne kluseczki” -21.11.21 (niedziela) 18.30

https://youtu.be/Ax8LvpRe__c

ODCINEK 4 „Piknik na hałdzie”- 22.11.21 (poniedziałek) 18.30

https://youtu.be/LXSrlha8zYM

ODCINEK 5  „Styl życia”23.11.21 (wtorek) 18.30

https://youtu.be/UykbvNBYnGk

ODCINEK 6 „Sala gimnastyczna i woda” -24.11.21 (środa) 18.30

https://youtu.be/6coMVYbnQ6A

ODCINEK 7 „Zakupy”- 25.11.21 (czwartek) 18.30

https://youtu.be/UTZhGuWKAiI

ODCINEK 8 „Czy będziemy się odchudzać?” -26.11.21 (piątek) 18.30

https://youtu.be/Da9XJ-PvUVE

ODCINEK 9 „Śniadanie na trawie pod jabłonką”- 27.11.21 (sobota) 18.30

https://youtu.be/0Un8CyRN1Dw

ODCINEK 10 „Smacznego!” -28.11.21 (niedziela) 18.30

https://youtu.be/s4ts5Bziofc

Patroni medialni: Guliwer – czasopismo o książce dla dzieci i młodzieży, Agencja Informacyjna, Kulturalnipl, Impressarium. Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Ekologiczny challenge #ŚląskieSMOGSTOP

Zapraszamy serdecznie Państwa i całą społeczność przedszkolną do udziału w ekologicznym challenge’u #ŚląskieSMOGSTOP, który realizowany jest w ramach kampanii Śląskie. Zmieniamy powietrze na dobre (projektu InfoSMOG-MED). Wyzwanie zostało ogłoszone na kanale Facebook Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego pn. Śląskie. Pozytywna energia https://www.facebook.com/112427465462177/posts/4481338311904382/.

W challange’u udział może wziąć każdy. Wystarczy wykonać trzy proste kroki:

 1. Z poniższej listy zadań należy wybrać to, które uda się zrealizować w najbliższym czasie – i koniecznie pochwalić się na Facebooku. Proszę, pamiętać o dodaniu listy zadań w swoim poście, by inni mogli z niej skorzystać.
 2. Dodać w poście #ŚląskieSMOGSTOP.
 3. Zaprosić do wyzwania swoich znajomych, bliskich czy współpracowników.

Lista zadań:

 1. Przekonam 3 osoby do zainstalowania i korzystania z aplikacji Śląskie SMOGSTOP.
 2. Nagram filmik o smogu i wytłumaczę np. skąd się bierze, dlaczego warto się przed nim chronić.
 3. Ograniczam liczbę śmieci – zrobię zakupy rozważając je w kategorii przyszłych śmieci (m.in. opakowania i materiały wielorazowego użytku, eko opakowania).
 4. Zamiast samochodem pojadę do pracy komunikacją zbiorową.
 5. Nie palę śmieci! Pokażę innym jak je segreguję (np. zdjęcie, film).
 6. Mój aktywny wkład w dbanie o lepszą jakość powietrza.
 7. Zamiast autem, na weekendową wycieczkę pojadę np. pociągiem, autobusem, rowerem.
 8. Pokażę, jak chronię się przed smogiem – działania prozdrowotne, proekologiczne.
 9. Pokażę jak rodzice, dziadkowie korzystają z platformy lub aplikacji Śląskie SMOGSTOP.
 10. Posadzę w swojej okolicy drzewo lub krzew, dzięki którym powietrze będzie czystsze.

Niniejsza akcja ma zachęcić użytkowników Facebooka – mieszkańców naszego regionu, do kreowania pozytywnego trendu, jakim jest troska o jakość powietrza, a także zdrowie własne oraz najbliższych. Challange ma stać się inicjatywą, która odpowiadać będzie nastrojom, towarzyszącym mieszkańcom województwa śląskiego, zachęcając do podejmowania działań proekologicznych.

Zapraszamy serdecznie Państwa, Państwa bliskich i znajomych oraz całą społeczność przedszkolną do udziału w wyzwaniu. Każde najmniejsze działanie ekologiczne ma aspekt edukacyjny, informacyjny. Pokażmy wspólnie jak można zmienić powietrze na lepsze w województwie śląskim. 

Szanowni Państwo

Funkcjonariusze Zespołu ds.Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach we współpracy z Urzędem Miasta Katowice są autorami kampanii społecznej pn. ” Nie bajka o porwaniu”, która powstała po tragicznych wydarzeniach, do których doszło pod koniec maja br. w Katowicach. Jedenastoletni chłopiec został wówczas porwany w trakcie drogi powrotnej do domu przez nieznanego mu wcześniej mężczyznę. Komenda Miejska Policji w Katowicach stworzyła film, w którym pokazuje prawidłowe zachowania dziecka, sposoby obrony przed napastnikiem oraz sposoby ucieczki. Ponadto, powzięte działania mają stanowić swego rodzaju zachętę do rozmowy rodziców ze swoimi dziećmi o bezpieczeństwie w kontakcie z nieznajomymi.

Szanowni Państwo

Czy wiecie jak rozpoznać, czy Państwa dziecko jest uzależnione od smartfona? Czy wicie jak sprawdzić, czy Państwa dziecko za dużo gra? 
Czy jesteście świadomi zagrożeń, jakie na dziecko czyhają w sieci? Czy wiecie jak je przed nimi chronić?
Jeśli nie, lub jeśli chcielibyście Państwo uzupełnić posiadaną już wiedzę, proponujemy zapoznać się z broszurą „Dzieci w wirtualnej sieci”

Szanowni Państwo, 

Od dnia 1 kwietnia 2021r do dnia 23 kwietnia można składać deklaracje dotyczące pobytu dziecka w przedszkolu w okresie wakacyjnym. Deklaracje te mogą być składane telefonicznie na numer przedszkola:

32 251 47 26.

Przypominamy, że zgodnie z poczynionymi z Państwem ustaleniami Miejskie Przedszkole nr 5 w Katowicach w okresie wakacyjnym pracuje od 1 do 16 lipca i od 1 do 31 sierpnia.

Szanowni Państwo

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo naszych przedszkolaków oraz ich rodzin, przystępujemy do realizacji akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Wirusoochrona” zainicjowanej na trenie województwa śląskiego przez Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w przedszkolach poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla dzieci przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. W trakcie zajęć dzieci będą mogły pogłębić wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.

Akcji towarzyszy hashtag: #wirusoochrona #lekcjaHIGIENY

Dla dzieci proponujemy bajkę animowaną o koronawirusie:

i piosenkę: