Sprawy bieżące

Szanowni Państwo

W związku z „Protestem Rolników i Myśliwych” w najbliższą środę 20 marca br. w godz. 5.00-19.00 w okolicach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego , Urząd Miasta Katowice informuje iż  mogą wystąpić ograniczenia przejezdności pobliskimi drogami.
Ze zgłoszenia organizatorów „Protestu Rolników i Myśliwych” do Urzędu Miasta Katowice wynika, że udział w proteście weźmie ok. 200 osób i 50 ciągników. 20 marca br. w godz. 5.00-19.00 protestujący zamierzają zablokować ul. Jagiellońską od ul. Lompy do ul. Francuskiej z czasowymi blokadami ul. Ligonia od ul. Lompy do ul. Reymonta oraz ul. Francuskiej na odcinku pomiędzy ul. Ligonia i ul. Jagiellońską.
Osoby planujące podróż przez tę część śródmieścia Katowic UM  prosi o wytyczenie trasy z pominięciem okolic Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz, o ile to możliwe, pozostawienie pojazdu w jednym z Centrów Przesiadkowych i podróżowanie komunikacją zbiorową. Autobusy, których trasy biegną wskazanymi wyżej ulicami mogą być kierowane na trasy alternatywne. Szczegółowe informacje na ten temat pojawią się na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego metropoliaztm.pl w zakładce Komunikaty.
Do osób, które pojawią się w rejonie protestu UM Katowice apeluje o bezwzględne wykonywanie poleceń służb zabezpieczających protest.

Szanowni Państwo

Coraz większym wyzwaniem jest czas, jaki rodzice spędzają w obecności dzieci przed ekranem telefonów.  Nadużywanie telefonów przez rodziców niszczy relacje z dziećmi. Telefon rozprasza i zakłóca komunikację między rodzicami a dziećmi. 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystartowała z kampanią społeczną promującą cyfrową higienę i bezpieczny rozwój dzieci. Kampania “Blisko telefonu – daleko od dziecka” skierowana jest do rodziców dzieci do 6 roku życia i zwraca uwagę na negatywny wpływ korzystania przez rodziców z telefonów w obecności dziecka. Kampania  ma na celu zwrócenie uwagi na to, że dzieci potrzebują uwagi, wsparcia i kontaktu z dorosłymi, bo to obserwacja rodziców i starszych powala budować im odpowiednie wzorce działania i właściwe sposoby np. informowania o potrzebach.

W ramach kampanii powstał szereg materiałów edukacyjnych w tym: 4 grafiki z przekazami kampanii, podcasty z ekspertami, porady dla rodziców. A wszystko to umieszczone na stronie: DomoweZasadyEkranowe.fdds.pl

Dzięki kampanii rodzice małych dzieci mają szansę dowiedzieć się:

  •     dlaczego korzystanie przez rodzica z telefonu przy dziecku ma negatywny wpływ na jego rozwój,
  •     dlaczego warto ograniczać czas przy telefonie przy dziecku,
  •     jak ograniczać ten czas przy dziecku,
  •     jak rozpoznawać, że nadużywa się ekranów przy dziecku.

Kampania jest objęta patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Jako, że temat jest tak aktualny i dotyczy wielu z nas, zachęcamy do zapoznania się z materiałami  i refleksji.

Szanowni Państwo
Przed nami ferie zimowe. Dbając o bezpieczeństwo dzieci, podejmujemy w przedszkolu wiele działań, uczących dzieci bezpiecznych zachowań w czasie zabaw na śniegu. To jedno z wielu naszych działań w ramach Akcji “Bezpieczne Ferie 2024”.
Akcja ta prowadzona jest rokrocznie na terenie województwa śląskiego. Akcja kierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, kadry pedagogicznej, opiekunów półkolonii, rodziców i opiekunów oraz ogółu społeczeństwa.
Przedsięwzięcie służy zapewnieniu jej adresatom bezpiecznego i zdrowego wypoczynku w okresie zimowym.
Zachęcamy i Państwa do przypomnienia sobie kilku zasad bezpieczeństwa, które niejednokrotnie ratują życie.

Szanowni Państwo

W związku z przypadającym na dzień 15 października światowym Dniem Mycia Rąk, w dniach od 11 do 15 października w naszym przedszkolu podejmowane będą działania edukacyjno-informacyjne.

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu uświadomienia społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla zdrowia i życia ma mycie rąk. Wykształcenie prawidłowego nawyku mycia rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Badania pokazują, że 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo. 

Zaniedbywanie higieny rąk może być przyczyną zakażeń dróg oddechowych, skóry i przewodu pokarmowego.

Higiena rąk to najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, chorobom wirusowym, pasożytniczym i skórnym.

Jak myć ręce? Podstawowe zasady:

  • myj ręce ok. 30 sekund,
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą,
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni,
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie,
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków,
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

#pssekatowice #higienarąk

https://www.gov.pl/web/gis/jak-myc-rece-instrukcja-mycia-rak

Szanowni Państwo

Przypominamy, że Miasto Katowice realizuje Program “Za życiem” oferujący bezpłatne, dodatkowe zajęcia wspomagające dla dzieci niepełnosprawnych
i zagrożonych niepełnosprawnością .

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie:

https://www.katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/ucz-si%C4%99/dla-ucznia-i-rodzica/pomoc-dla-uczni%C3%B3w

Szanowni Państwo

Informujemy, iż nasze przedszkole przyłączyło się do realizacji akcji informacyjno-edukacyjnej “Bezpieczne wakacje 2023r.”.

Celem akcji “Bezpieczne wakacje”  jest:

  • zapewnienie bezpiecznego wypoczynku w miejscowościach turystycznych województwa,
  • zapewnienie bezpiecznego przejazdu dzieci i młodzieży do i z miejsc wypoczynku,
  • zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży pozostającej w miejscu zamieszkania,
  • podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznych zachowań podczas wypoczynku letniego.

https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/ruszaja-bezpieczne-wakacje-2023

Szanowni Państwo

W dniach 24 – 30 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień.

Pamiętaj, że szczepionki:

  • ratują życie,
  • pomagają ludziom pozostać zdrowymi,
  • są jednym z największych osiągnięć naszej cywilizacji,
  • działają szybko,
  • chronią przed powikłaniami i kalectwem z powodu chorób zakaźnych,
  • eliminują najgroźniejsze choroby zakaźne.

Zdecydowana większość ludzi w większości krajów szczepi swoje dzieci, przyczyniając się w ten sposób do poprawy zdrowia publicznego i życia ludzi.

Centrum Terapii Kontinuum we współpracy z Miastem Katowice, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Katowice zaprasza mieszkańców Katowic- dzieci i ich rodziców na Dzień Profilaktyki Rozwoju Małego Dziecka.
22 kwietnia 2023 (sobota) w godz. 9.00-17.00 w Centrum Terapii Kontinuum w Katowicach ul. 3 Maja 13/6, III piętro (wejście od ul. Stawowej 10) odbędą się BEZPŁATNE konsultacje i warsztaty:
– konsultacje psychoterapeutyczne dla rodziców dzieci do 10 r.ż., dla rodziców nastolatków
– konsultacje psychotraumatologa
– konsultacje psychologiczne dla dzieci w wieku 2-10 lat
– konsultacje pedagoga z rodzicem (7-10r.ż)
– konsultacje pedagoga z dzieckiem (3-6r.ż.)
– konsultacje z regulacji emocji Self-Reg
– konsultacje ze specjalistami integracji sensorycznej SI
– konsultacje fizjoterapeutów dziecięcych (dzieci do 12 m-ca życia)
– warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci
– warsztaty arteterapeutyczne dla rodzin
– warsztaty z rodzicami – regulacja emocji dziecka Self-Reg
– warsztaty interwencji kryzysowej dla rodziców
– warsztaty psychodramy dla rodziców
 
Warunkiem skorzystania z konsultacji/warsztatów jest wcześniejszy kontakt z rejestracją Centrum Terapii Kontinuum. Ilość miejsc ograniczona!
Kontakt: rejestracja tel: 793 533 003, e-mail: rejestracja@kontinuum.pl

Zawiadamiamy

o zamiarze przekształcenia  Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 w Katowicach, poprzez przeniesienie jej siedziby z ul. Okrzei 4 w Katowicach na ul. Grażyńskiego 17 w Katowicach, z dniem 31 sierpnia 2023 roku.

(uchwały nr   LIX/1254/23 Rady Miasta Katowice z dnia  2 lutego 2023 roku )

 

Przed nami ferie zimowe. Dbając o bezpieczeństwo dzieci, podejmujemy w przedszkolu wiele działań, uczących dzieci bezpiecznych zachowań w czasie zabaw na śniegu. To jedno z wielu naszych działań w ramach Akcji “Bezpieczne Ferie 2023”.

Akcja ta prowadzona jest rokrocznie na terenie województwa śląskiego.

Zachęcamy i Państwa do przypomnienia sobie kilku zasad bezpieczeństwa, które niejednokrotnie ratują życie.

Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczne-ferie-zimowe-2023

https://www.policja.pl/pol/kgp/biuro-prewencji/aktualnosci/50036,Bezpieczenstwo-podczas-ferii-zimowych.html

W imieniu Fundacji Zdążyć przed Rakiem oraz Grupy Medycznej Tommed serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w 8 edycji akcji Zdążyć Przed Rakiem.

Miejsce i czas: 1 października 2022r -> Park Zadole w Katowicach -> szczegółowy plan wydarzenia w załączeniu

Organizatorem wydarzenia, objętego honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice Pana Marcina Krupy jest FUNDACJA ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM. Współorganizatorami: Radny Miasta Katowice Pan Krzysztof Pieczyński Partnerem medycznym Akcji oraz jej współorganizatorem jest GRUPA MEDYCZNA TOMMED. Tym razem poza profilaktyką chorób nowotworowych piersi promujemy także profilaktykę chorób nowotworowych gruczołu krokowego u mężczyzn – w pozytywny sposób pokazujemy, że profilaktyka NIE BOLI, a badamy się po to żeby mieć pewność, że jesteśmy zdrowi.Jak co roku ucząc najmłodszych pozytywnego podejścia do zdrowia oraz profilaktyki organizujemy Dziecięcy Bieg dla Naszego Zdrowia – serdecznie zapraszamy do dodatkowego zaangażowania w akcję dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i pracowników Urzędu Miasta 😊 W miasteczku biegowym czeka na uczestników wiele atrakcji (kawiarnia Zdążyć Przed Rakiem, Strefa Sportu, Strefa Rehabilitacji, Strefa dla Dzieci, Strefa Badań dla mężczyzn 😊)

ZAPISY na bieg DOROŚLI (opłata startowa 50zł – w całości przeznaczona na cele statutowe fundacji):

https://www.zmierzymyczas.pl/1513/viii-bieg-przelajowy-zdazyc-przed-rakiem.html?start=100

ZAPISY na bieg DZIECI (udział w biegu dziecięcym jest bezpłatny):

https://www.zmierzymyczas.pl/1514/v-dzieciecy-bieg-dla-naszego-zdrowia-towarzyszacy-biegowi-przelajowemu-zdazyc-przed-rakiem.html

ZAPISY na bieg WIRTUALNY (opłata startowa 50zł – w całości przeznaczona na cele statutowe fundacji):

https://www.zmierzymyczas.pl/1515/akcja-zdazyc-przed-rakiem-2022.html

Serdecznie zapraszamy!

Szanowni Państwo

Rozpoczynamy akcję informacyjno-edukacyjną pt “Bezpieczne Wakacje 2022”, której celem jest stworzenie bezpiecznych warunków wypoczynku letniego dzieci.

W grupach podejmowane będą działania przypominające podstawowe zasady warunkujące bezpieczeństwo dzieci: elementarne zasady ruchu drogowego pieszych, zasady warunkujące bezpieczeństwo dzieci pozostających w domu, zasady warunkujące ich bezpieczeństwo nad wodą nad wodą itp.

 

Państwa zachęcamy do sięgnięcia do artykułów:

https://mamadu.pl/124169,10-zasad-bezpieczenstwa-ktore-pomoga-ci-ochronic-dziecko-oczywiscie-ty-je-stosujesz
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/bezpieczne-wakacje-pamietaj-o-najwazniejszych-zasadach
https://brzeg.policja.gov.pl/ob/akademia-bezpieczenstwa/bezpieczne-dziecko/6016,Bezpieczenstwo-dzieci.htm
https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,749192b.html

Dzieciom proponujemy też bajki edukacyjne:

Szanowni Państwo

2 maja obchodzimy Dzień Flagi, który w tym trudnym czasie toczącej się wojny na Ukrainie uzmysławia nam wartość i symboliczne znaczenie prostego gestu wywieszenia flagi narodowej. Dlatego zapraszamy Państwa do  przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji i wywieszenia 2 maja polskiej flagi, zrobienia zdjęcia z Biało-Czerwoną i opublikowania go w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga.

Szanowni Państwo

Na Internetowej Platformie Specjalistyczno – Doradczej https://pwpp.uksw.edu.pl/ , która powstała w ramach Programu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dostępne jest poradnictwo dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Materiały zamieszczone na platformie kierowane są do: dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii, nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców oraz specjalistów (m.in. pedagogów, psychologów, terapeutów).

Nowością jest poradnictwo ukraińskich psychologów dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Zapraszamy!

Szanowni Państwo

Informujemy, że Fundacja IN CORPORE uruchomiła telefon Wsparcia edukacyjno-terapeutycznego dla dzieci i młodzieży ukraińskich. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20 pełni dyżur psycholog mówiący w języku ukraińskim.
tel: 538 181 326

Facebook: https://www.facebook.com/fundacjaincorpore/

Szanowni Państwo

Włączając się w akcję „Katowice wspierają Ukrainę”  rozpoczynamy zbiórkę  artykułów niezbędnych do życia uciekającym z trenów objętych działaniami wojennymi. Zachęcamy Państwa do udziału w tej zbiórce. Lista zbieranych artykułów powstała w porozumieniu ze stroną ukraińską oraz wojewodą i znajdują się na niej artykuły zaspokajające najważniejsze potrzeby, takie jak:

  • Odzież i okrycia

  • Środki higieny i czystości:

  • Żywność:

  • Inne: Zapałki, baterie, powerbanki naładowane, oświetlenie (w tym latarki), świece, zestawy pierwszej pomocy

Dokładna lista do pobrania w załączniku.

Artykuły można przynosić do przedszkola w godzinach jego funkcjonowania (tj. o d 6 do 17)

Bądźmy razem, pomagajmy!

 
 
Drodzy Rodzice,
 
wiadomości, które do nas docierają na temat inwazji Rosji na Ukrainę są wstrząsające. Tuż obok nas, u naszych sąsiadów, rozpoczęła się wojna. Nam, mimo  że jesteśmy osobami dorosłymi, również jest ciężko zrozumieć aktualną sytuację. Proszę pamiętać, że w tej sytuacji mogą nam towarzyszyć różne emocje i mają Państwo do nich prawo. To, że jesteśmy odpowiedzialnymi dorosłymi, nie sprawia, że przestajemy czuć strach. Jednak wciąż pod opieką mamy nasze dzieci, które doświadczyły już skutków pandemii, a teraz muszą sobie radzić ze świadomością wojny, która ma miejsce tuż obok nas.
W związku z tym przygotowaliśmy dla Państwa kilka przydatnych linków o tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie.To cenne źródła wiedzy i mogą Państwu pomóc rozwiać pewne wątpliwości.
 
 
 
 
Nasza Pani Psycholog jest również do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu.

Szanowni Państwo

Przyłączając się do akcji “SUPERMOC KSIĄŻEK w domu” zachęcamy Państwa do codziennego czytania dzieciom.

Jakie korzyści osiągają dzieci, którym rodzice czytają:

  • Szybciej uczą się mówić,  czytać i pisać, gdyż czytanie to doskonała metoda rozwijania języka.
  • Potrafią łatwiej budować  relacje z innymi ludźmi. Między czytającym dorosłym, a słuchającym go dzieckiem tworzy się więź, która procentuje w przyszłości.
  • Łatwiej opanowują zdolność krytycznego myślenia, gdyż czytanie stymuluje mózg i pozwala tworzyć nowe połączenia neuronalne.

Szanowni Państwo

W trakcie lutego w Szkole Języków Obcych ProfiLingua Katowice  (z którą jak Państwo wiecie współpracujemy od kilku lat) odbywały się będą bezpłatne warsztaty pt. “Zimowa akademia Przedszkolaka” dla dzieci z naszego przedszkola.

Zajęcia będą obejmowały warsztaty z robotyki, angielskiego oraz przedszkola Bystrzaków. W trakcie zajęć dzieci będą poznawały elementy programowania, zimowe słownictwo z angielskiego, oraz mierzyły się z licznymi eksperymentami :).

Start zajęć przewidziany jest na początek lutego i potrwa przez kolejne dwa tygodnie. Zajęcia będą się odbywały 3 razy w tygodniu, w dniach od poniedziałku do soboty, w poszczególnych grupach wiekowych.

Zapisy na bezpłatne warsztaty są przyjmowane pod numerem telefonu: 603-089-255 . Można tez dokonać zapisu online korzystając z linku:
https://www.profi-lingua.pl/katowice/skorzystaj-z-oferty-local

Dla uczestników zajęć przewidziane są konkursy z nagrodami, a wśród nich do wygrania: kurs językowy, zestawy klocków Lego, bilety do kina i inne.

Zachęcamy do udziału w zajęciach 🙂

Szanowni Państwo!

Jako że jesteśmy  “Przedszkolem promującym zdrowie” zapraszamy Państwa  na wyjątkowe przedsięwzięcie w sieci, które skierowane jest głównie do dzieci, ale także do rodziców i dziadków, autorstwa Fundacji Kultury i Sportu 44 w Warszawie.

Projekt składa się z dziesięciu krótkich odcinków (około 10 minut każdy) na podstawie audiobooka, który został specjalnie napisany przez popularną pisarkę dla dzieci i młodzieży oraz poetkę, Martę Fox.

Akcja wszystkich odcinków audiobooka rozgrywa się w Katowicach. Bohaterami są dzieci o zabawnych ksywach związanych ze zdrowym odżywianiem i ekologią: Artur Topinambur, Bartek Kaparek, Ula Miodula, Ola Rukola, Jurek Ogórek, Zielona Nikola, Agatka Sałatka. 

Każdy odcinek to opowieść dotycząca profilaktyki zdrowego odżywiania. W swoim założeniu ma upowszechniać zdrowe nawyki żywieniowe oraz działania promujące zdrowie z zakresu profilaktyki otyłości, nadwagi i cukrzycy. Poprzez łatwy i zabawny język nagrania będą miały za zadanie przekonać dzieci, jak ważny jest ruch, wspólne zabawy, spacery, wspólne spożywanie posiłków, przygotowywanie ich. 

Adaptacją oraz reżyserią audiobooka zajął się Artur Gotz – aktor scen Warszawy i Łodzi, wcześniej aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Każdy odcinek to także dyskusja, w której każdorazowo pretekstem będzie tematyka danego odcinka audiobooka. Oprócz autorki i reżysera weźmie w niej udział gość specjalny, dr nauk medycznych Ada Rozewicz (specjalistka chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej) z Przychodni Szpakmed w Rudzie Śląskiej. 

Projekt ma również na celu również zintegrowanie pokoleń. Podcasty będą skierowane głównie do dzieci i ich rodziców, opiekunów oraz dziadków, którzy mają ważny wpływ na kształtowanie osobowości i nawyków swoich pociech. Chcemy pokazać jak ważne w problemach z odżywianiem są  dobre relacje w rodzinie.

 Odcinki będą emitowane codziennie od 19 do 28 listopada 2021 roku o godzinie 18.30 na żywo na YouTube, zostaną tam zapisane i będzie można je obejrzeć w każdej chwili.

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU:

https://fb.me/e/1gkRH09m6

ODCINEK 1  “Smutek Bartka”- 19.11.21 (piątek) 18.30

https://youtu.be/8KDdSXmmmak

ODCINEK 2  “Przysmak na smutek?” -20.11.21 (sobota) 18.30

https://youtu.be/LqZ4Jezxrrw

ODCINEK 3 “Pyszne kluseczki” -21.11.21 (niedziela) 18.30

https://youtu.be/Ax8LvpRe__c

ODCINEK 4 “Piknik na hałdzie”- 22.11.21 (poniedziałek) 18.30

https://youtu.be/LXSrlha8zYM

ODCINEK 5  “Styl życia”23.11.21 (wtorek) 18.30

https://youtu.be/UykbvNBYnGk

ODCINEK 6 “Sala gimnastyczna i woda” -24.11.21 (środa) 18.30

https://youtu.be/6coMVYbnQ6A

ODCINEK 7 “Zakupy”- 25.11.21 (czwartek) 18.30

https://youtu.be/UTZhGuWKAiI

ODCINEK 8 “Czy będziemy się odchudzać?” -26.11.21 (piątek) 18.30

https://youtu.be/Da9XJ-PvUVE

ODCINEK 9 “Śniadanie na trawie pod jabłonką”- 27.11.21 (sobota) 18.30

https://youtu.be/0Un8CyRN1Dw

ODCINEK 10 “Smacznego!” -28.11.21 (niedziela) 18.30

https://youtu.be/s4ts5Bziofc

Patroni medialni: Guliwer – czasopismo o książce dla dzieci i młodzieży, Agencja Informacyjna, Kulturalnipl, Impressarium. Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Ekologiczny challenge #ŚląskieSMOGSTOP

Zapraszamy serdecznie Państwa i całą społeczność przedszkolną do udziału w ekologicznym challenge’u #ŚląskieSMOGSTOP, który realizowany jest w ramach kampanii Śląskie. Zmieniamy powietrze na dobre (projektu InfoSMOG-MED). Wyzwanie zostało ogłoszone na kanale Facebook Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego pn. Śląskie. Pozytywna energia https://www.facebook.com/112427465462177/posts/4481338311904382/.

W challange’u udział może wziąć każdy. Wystarczy wykonać trzy proste kroki:

  1. Z poniższej listy zadań należy wybrać to, które uda się zrealizować w najbliższym czasie – i koniecznie pochwalić się na Facebooku. Proszę, pamiętać o dodaniu listy zadań w swoim poście, by inni mogli z niej skorzystać.
  2. Dodać w poście #ŚląskieSMOGSTOP.
  3. Zaprosić do wyzwania swoich znajomych, bliskich czy współpracowników.

Lista zadań:

  1. Przekonam 3 osoby do zainstalowania i korzystania z aplikacji Śląskie SMOGSTOP.
  2. Nagram filmik o smogu i wytłumaczę np. skąd się bierze, dlaczego warto się przed nim chronić.
  3. Ograniczam liczbę śmieci – zrobię zakupy rozważając je w kategorii przyszłych śmieci (m.in. opakowania i materiały wielorazowego użytku, eko opakowania).
  4. Zamiast samochodem pojadę do pracy komunikacją zbiorową.
  5. Nie palę śmieci! Pokażę innym jak je segreguję (np. zdjęcie, film).
  6. Mój aktywny wkład w dbanie o lepszą jakość powietrza.
  7. Zamiast autem, na weekendową wycieczkę pojadę np. pociągiem, autobusem, rowerem.
  8. Pokażę, jak chronię się przed smogiem – działania prozdrowotne, proekologiczne.
  9. Pokażę jak rodzice, dziadkowie korzystają z platformy lub aplikacji Śląskie SMOGSTOP.
  10. Posadzę w swojej okolicy drzewo lub krzew, dzięki którym powietrze będzie czystsze.

Niniejsza akcja ma zachęcić użytkowników Facebooka – mieszkańców naszego regionu, do kreowania pozytywnego trendu, jakim jest troska o jakość powietrza, a także zdrowie własne oraz najbliższych. Challange ma stać się inicjatywą, która odpowiadać będzie nastrojom, towarzyszącym mieszkańcom województwa śląskiego, zachęcając do podejmowania działań proekologicznych.

Zapraszamy serdecznie Państwa, Państwa bliskich i znajomych oraz całą społeczność przedszkolną do udziału w wyzwaniu. Każde najmniejsze działanie ekologiczne ma aspekt edukacyjny, informacyjny. Pokażmy wspólnie jak można zmienić powietrze na lepsze w województwie śląskim. 

Szanowni Państwo

Funkcjonariusze Zespołu ds.Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach we współpracy z Urzędem Miasta Katowice są autorami kampanii społecznej pn. ” Nie bajka o porwaniu”, która powstała po tragicznych wydarzeniach, do których doszło pod koniec maja br. w Katowicach. Jedenastoletni chłopiec został wówczas porwany w trakcie drogi powrotnej do domu przez nieznanego mu wcześniej mężczyznę. Komenda Miejska Policji w Katowicach stworzyła film, w którym pokazuje prawidłowe zachowania dziecka, sposoby obrony przed napastnikiem oraz sposoby ucieczki. Ponadto, powzięte działania mają stanowić swego rodzaju zachętę do rozmowy rodziców ze swoimi dziećmi o bezpieczeństwie w kontakcie z nieznajomymi.

Szanowni Państwo

Czy wiecie jak rozpoznać, czy Państwa dziecko jest uzależnione od smartfona? Czy wicie jak sprawdzić, czy Państwa dziecko za dużo gra? 
Czy jesteście świadomi zagrożeń, jakie na dziecko czyhają w sieci? Czy wiecie jak je przed nimi chronić?
Jeśli nie, lub jeśli chcielibyście Państwo uzupełnić posiadaną już wiedzę, proponujemy zapoznać się z broszurą „Dzieci w wirtualnej sieci”

Szanowni Państwo, 

Od dnia 1 kwietnia 2021r do dnia 23 kwietnia można składać deklaracje dotyczące pobytu dziecka w przedszkolu w okresie wakacyjnym. Deklaracje te mogą być składane telefonicznie na numer przedszkola:

32 251 47 26.

Przypominamy, że zgodnie z poczynionymi z Państwem ustaleniami Miejskie Przedszkole nr 5 w Katowicach w okresie wakacyjnym pracuje od 1 do 16 lipca i od 1 do 31 sierpnia.

Szanowni Państwo

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo naszych przedszkolaków oraz ich rodzin, przystępujemy do realizacji akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Wirusoochrona” zainicjowanej na trenie województwa śląskiego przez Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w przedszkolach poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla dzieci przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. W trakcie zajęć dzieci będą mogły pogłębić wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.

Akcji towarzyszy hashtag: #wirusoochrona #lekcjaHIGIENY

Dla dzieci proponujemy bajkę animowaną o koronawirusie:

i piosenkę: