Sprawy bieżące

Ekologiczny challenge #ŚląskieSMOGSTOP

Zapraszamy serdecznie Państwa i całą społeczność przedszkolną do udziału w ekologicznym challenge’u #ŚląskieSMOGSTOP, który realizowany jest w ramach kampanii Śląskie. Zmieniamy powietrze na dobre (projektu InfoSMOG-MED). Wyzwanie zostało ogłoszone na kanale Facebook Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego pn. Śląskie. Pozytywna energia https://www.facebook.com/112427465462177/posts/4481338311904382/.

W challange’u udział może wziąć każdy. Wystarczy wykonać trzy proste kroki:

 1. Z poniższej listy zadań należy wybrać to, które uda się zrealizować w najbliższym czasie – i koniecznie pochwalić się na Facebooku. Proszę, pamiętać o dodaniu listy zadań w swoim poście, by inni mogli z niej skorzystać.
 2. Dodać w poście #ŚląskieSMOGSTOP.
 3. Zaprosić do wyzwania swoich znajomych, bliskich czy współpracowników.

Lista zadań:

 1. Przekonam 3 osoby do zainstalowania i korzystania z aplikacji Śląskie SMOGSTOP.
 2. Nagram filmik o smogu i wytłumaczę np. skąd się bierze, dlaczego warto się przed nim chronić.
 3. Ograniczam liczbę śmieci – zrobię zakupy rozważając je w kategorii przyszłych śmieci (m.in. opakowania i materiały wielorazowego użytku, eko opakowania).
 4. Zamiast samochodem pojadę do pracy komunikacją zbiorową.
 5. Nie palę śmieci! Pokażę innym jak je segreguję (np. zdjęcie, film).
 6. Mój aktywny wkład w dbanie o lepszą jakość powietrza.
 7. Zamiast autem, na weekendową wycieczkę pojadę np. pociągiem, autobusem, rowerem.
 8. Pokażę, jak chronię się przed smogiem – działania prozdrowotne, proekologiczne.
 9. Pokażę jak rodzice, dziadkowie korzystają z platformy lub aplikacji Śląskie SMOGSTOP.
 10. Posadzę w swojej okolicy drzewo lub krzew, dzięki którym powietrze będzie czystsze.

Niniejsza akcja ma zachęcić użytkowników Facebooka – mieszkańców naszego regionu, do kreowania pozytywnego trendu, jakim jest troska o jakość powietrza, a także zdrowie własne oraz najbliższych. Challange ma stać się inicjatywą, która odpowiadać będzie nastrojom, towarzyszącym mieszkańcom województwa śląskiego, zachęcając do podejmowania działań proekologicznych.

Zapraszamy serdecznie Państwa, Państwa bliskich i znajomych oraz całą społeczność przedszkolną do udziału w wyzwaniu. Każde najmniejsze działanie ekologiczne ma aspekt edukacyjny, informacyjny. Pokażmy wspólnie jak można zmienić powietrze na lepsze w województwie śląskim. 

Szanowni Państwo

Funkcjonariusze Zespołu ds.Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach we współpracy z Urzędem Miasta Katowice są autorami kampanii społecznej pn. ” Nie bajka o porwaniu”, która powstała po tragicznych wydarzeniach, do których doszło pod koniec maja br. w Katowicach. Jedenastoletni chłopiec został wówczas porwany w trakcie drogi powrotnej do domu przez nieznanego mu wcześniej mężczyznę. Komenda Miejska Policji w Katowicach stworzyła film, w którym pokazuje prawidłowe zachowania dziecka, sposoby obrony przed napastnikiem oraz sposoby ucieczki. Ponadto, powzięte działania mają stanowić swego rodzaju zachętę do rozmowy rodziców ze swoimi dziećmi o bezpieczeństwie w kontakcie z nieznajomymi.

Szanowni Państwo

Czy wiecie jak rozpoznać, czy Państwa dziecko jest uzależnione od smartfona? Czy wicie jak sprawdzić, czy Państwa dziecko za dużo gra? 
Czy jesteście świadomi zagrożeń, jakie na dziecko czyhają w sieci? Czy wiecie jak je przed nimi chronić?
Jeśli nie, lub jeśli chcielibyście Państwo uzupełnić posiadaną już wiedzę, proponujemy zapoznać się z broszurą „Dzieci w wirtualnej sieci”

Szanowni Państwo, 

Od dnia 1 kwietnia 2021r do dnia 23 kwietnia można składać deklaracje dotyczące pobytu dziecka w przedszkolu w okresie wakacyjnym. Deklaracje te mogą być składane telefonicznie na numer przedszkola:

32 251 47 26.

Przypominamy, że zgodnie z poczynionymi z Państwem ustaleniami Miejskie Przedszkole nr 5 w Katowicach w okresie wakacyjnym pracuje od 1 do 16 lipca i od 1 do 31 sierpnia.

Szanowni Państwo

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo naszych przedszkolaków oraz ich rodzin, przystępujemy do realizacji akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Wirusoochrona” zainicjowanej na trenie województwa śląskiego przez Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w przedszkolach poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla dzieci przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów. W trakcie zajęć dzieci będą mogły pogłębić wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.

Akcji towarzyszy hashtag: #wirusoochrona #lekcjaHIGIENY

Dla dzieci proponujemy bajkę animowaną o koronawirusie:

i piosenkę: