Ratownicy czytelnictwa

Miejskie Przedszkole nr 5 w Katowicach w roku szkolnym 2022/23 uczestniczy w realizacji programu “Ratownicy czytelnictwa” (Fundacja Powszechnego Czytania) , która w tym roku odbywa się pod hasłem “Wszystkie ręce na pokład”.

Szanowni Państwo

Z dziećmi należy czytać od pierwszego roku ich życia – to prawda powszechnie znana. Ale czy wiemy, jak się za to zabrać?  Z pomocą przychodzi ogólnopolska akcja „Supermoc książek w domu”. Kampania ma na celu dotarcie do rodziców z prostymi zasadami, które pomogą im przezwyciężyć pierwsze obawy i zainwestować w przyszłość dzieci.

Organizatorzy akcji zapewnili wsparcie w postaci plakatów, webinarów i innych materiałów, które podpowiedzą rodzicom, jak zacząć czytać z dziećmi, na co zwrócić uwagę i kogo prosić o ewentualną radę. Materiały przygotowane w ramach kampanii pomogą uruchomić „Supermoc książek w domu”.

W ramach promocji czytelnictwa współpracujemy również z Biblioteką Pedagogiczną im. Lompy w Katowicach.

14 listopada, podczas zajęć prowadzonych przez Panie z tej właśnie biblioteki, dzieci mogły polatać na “Czarodziejskim dywanie”. Ba, nawet same projektowały własny czarodziejski dywan ;).

Podejmowane przez nas w ramach promocji czytelnictwa działania, w dniu 14 listopada br. wspierali studenci wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod fachowym okiem dr Magdaleny Ochwat oraz dr Marii Wacławek.

Studenci w ramach realizowanego przez przedszkole programu “Ratownicy Czytelnictwa” czytali przedszkolakom bajki, dostosowane do różnych grup wiekowych. Wraz ze studentami odwiedziła dzieci uniwersytecka maskotka USIOŁEK, która urozmaicała spotkanie zabawnymi żartami. Dzieciaki z radością uczestniczyły w spotkaniu, bawiąc się przy tym wyśmienicie i z uwagą słuchając czytanych tekstów. Dziękujemy bardzo naszym Gościom. :))))))))

7 listopada naszym przedszkolakom czytała Mam Tadzia.  Tym razem dzieci z grupy VII “Sówki” udały się w podróż razem  bohaterką serii książeczek o Basi.

Znacie Basię z “Zajączków”? Pewnie tak. Basi Mama też czytała Jej kolegom i koleżankom z grupy. Odwiedziła “Zajączki” 4 listopada.

3 listopada Panie z Biblioteki Pałacu Młodzieży w Katowicach odwiedziły nasze przedszkole z kolejnymi zajęciami z cyklu “Tajemnice sławnych ludzi”. Tym razem Panie czytały dzieciom o Astrid Lindgren.

Przedszkolaki poznały też postać małej, lecz silnej Pippi, a także wszystkich bohaterów mieszkających w Bullerbyn.

27 października dzieciom z grupy VII “Sówki” czytał Tatuś Lili. Tym razem dzieci poznawały przygody tytułowego bohatera książki “Żerko Żeglarz”.

Sówki słuchały zaciekawione.

21 października w grupie IV “Zajączki” gościła Mamusia Henia. Jak myślicie, co tam robiła? 😉

To proste, przyszła poczytać “Zajączkom”.

W ramach współpracy z Biblioteką Pałacu Młodzieży w Katowicach w dniu 18.10.2022r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z cyklu “Literackie podróże dookoła Świata”.

Wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Jako, że jesteśmy przedszkolem promującym czytelnictwo, podejmujemy liczne działania których celem jest  kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich. Wspólne czytanie książek to także zacieśnianie więzi emocjonalnych. Do przedszkola przychodzą zatem czytać książki rodzice, dziadkowie, ale i starsze rodzeństwo naszych wychowanków.

3 października 2022r. dzieciom z grupy VI “Kangurki” przyszła poczytać absolwentka naszego przedszkola- Hania M.

Miejskie Przedszkole nr 5 w Katowicach w roku szkolnym 2022/23 uczestniczy w realizacji programu “Ratownicy czytelnictwa” (Fundacja Powszechnego Czytania) , która w tym roku odbywa się pod hasłem “Wszystkie ręce na pokład”.