Ratownicy czytelnictwa

Miejskie Przedszkole nr 5 w Katowicach w roku szkolnym 2022/23 uczestniczyło w realizacji programu “Ratownicy czytelnictwa” (Fundacja Powszechnego Czytania) , która w tym roku odbywała się pod hasłem “Wszystkie ręce na pokład”.

Z dumą informujemy, że nasze wspólne starania zaowocowały przyznaniem naszemu przedszkolu Certyfikatu Ratowników Czytelnictwa.

Certyfikat został nam przyznany 26.06.2023r.

Dziękujemy Uniwersytetowi Śląskiemu, II Liceum Ogólnokształcącemu im. Marii Konopnickiej w Katowicach, Zespołowi Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach, Filii nr 30 i  Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, Bibliotece Pedagogicznej w Katowicach i wszystkim Rodzicom, którzy zaangażowali się w realizację programu :). To nasz wspólny sukces.

Ratownikiem czytelnictwa chce być też Tatuś Walentynki. 8 maja czytał Smerfom bajki 🙂

26 kwietnia dzieci z grupy “Sówki” uczestniczyły w zajęciach “Literackie podróże dookoła Świata”. Zajęcia te odbywają się cyklicznie w ramach współpracy z Biblioteką Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Zgadnijcie, jaki kraj dziś “zwiedzaliśmy”? 😉

26 kwietnia 2023r. odbył się XXI Międzyprzedszkolny Przegląd Piosenki pt. „Krasnoludki są na świecie”. Jak co roku przegląd rozpoczął występ dzieci z naszego przedszkola,  tym razem z grup “Kangurki” i “Zajączki”. Po występie, nasze przedszkolaki oddały mikrofon dzieciom, które przyjechały do nas z innych placówek. Uczestnicy po kolei prezentowali swoje umiejętności, przekonując nas o tym, że krasnoludki naprawdę istnieją … W przeglądzie wystąpiło 9 zespołów z katowickich przedszkoli. Trzeba przyznać, że wszyscy śpiewali pięknie! Jak co roku Jury stanęło przed nie lada zadaniem. Po dłuuugich obradach udało się jednak wyłonić grono LAUREATÓW przeglądu…

I miejsce zajął zespół z Miejskiego Przedszkola nr 85II miejsce przyznano zespołowi z Miejskiego Przedszkola nr 78III miejsce zajął zespół z Miejskiego Przedszkola nr 93Ponadto Jury przyznało 6 równorzędnych wyróżnień. Otrzymały je:zespół z Miejskiego Przedszkola nr 46zespół z Miejskiego Przedszkola nr 99zespół z Miejskiego Przedszkola nr 95zespół z Miejskiego Przedszkola nr 71zespół z Miejskiego Przedszkola nr 12 w ZSzP nr 7zespół z Miejskiego Przedszkola nr 94Wszyscy Laureaci otrzymali drobne upominki i pamiątkowe dyplomy. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂Wszystkim LAUREATOM głośno bijemy brawo !!!

23.04.2023r. obchodzimy Światowy Dzień Książki. To najlepsza okazja by sięgnąć po lekturę… i ta właśnie aktywność królowała w naszym przedszkolu w piątek i poniedziałek.

W każdej grupie działo się, oj działo! Skrzaty dzisiaj poznały krótką historię książki, zaprojektowały własną okładkę i odwiedziły bibliotekę by wypożyczyć nowe książki.

Świętowały nawet najmłodsze “Biedroneczki”- zresztą, nie ma się co temu dziwić, one także lubią słuchać bajeczek i opowiadań.

O tym, że lubimy czytać świadczy i fakt, że organizujemy konkursy dla dzieci, które nawiązują do bajek. Przykładem takiego konkursu jest chociażby Festiwal Twórczości Plastycznej, który odbył się 19 kwietnia 2023r. – już po raz siedemnasty- tym razem  pod tytułem „Krasnoludki są na świecie”.
W festiwalu uczestniczyło 11 trzyosobowych zespołów z katowickich przedszkoli:
  • Miejskie Przedszkole nr 4
  • Miejskie Przedszkole nr 12 w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 7
  • Miejskie Przedszkole nr 57
  • Miejskie Przedszkole nr 71
  • Miejskie Przedszkole nr 78
  • Miejskie Przedszkole nr 85
  • Miejskie Przedszkole nr 93
  • Miejskie Przedszkole nr 94
  • Miejskie Przedszkole nr 95
  • Miejskie Przedszkole nr 99
Inauguracją festiwalu był występ dzieci z grupy “Kangurki” z naszego przedszkola.

18 kwietnia dzieci z grupy IV “Zajączki” i VI “Kangurki” uczestniczyły w zajęciach organizowanych w ramach współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Publiczną.

Zajęcia z cyklu “Kocia Kicia poznaje Świat” to zajęcia, które bardzo lubią nasi Wychowankowie :).

Tym razem dzieci nie tylko słuchały czytanej przez Panie literatury, ale i utrwalały sobie wiedzę dotyczącą prawidłowego żywienia  i budowały piramidę zdrowia.

17 marca 2023r. dzieci z grupy III “Skrzaty”odwiedziły Filię nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. To spotkanie rozpoczynało cały cykl zajęć bibliotecznych :). Do czytania książek warto przekonywać już od najmłodszych lat. Mamy nadzieję, że nasze Skrzaty też załapią tego bakcyla ;).

15 marca 2023r. dzieciom z grupy VII “Sówki” czytała Mama Tadzia. Sówki z zaintersowaniem słuchały opowieści “Thor Początek”.

Thor był synem Odyna, władcy panującego nad Asgardianami. Mieszkał na zamku z ojcem i swym bratem Lokim. Jako młody książę Thor był butny i otaczał się jedynie lojalnymi ludźmi. Marzeniem panującego króla Odyna było, aby synowie wyrośli na szlachetnych władców. Thorowi jako pierworodnemu należało się pierwszeństwo do tronu.

Młody wojownik szybko przekonuje się jednak, że siła i męstwo nie wystarczą, by władać królestwem…

13 marca 2023r. dzieci z grup IV “Skrzaty” gościły u siebie Studentów Uniwersytetu Śląskiego. Tym razem byli to przedstawiciele Koła Naukowego Infologów – działającego na UŚ.

Studenci jak zawsze czytali dzieciom bajki:)

10 marca 2023r. dzieci z grupy VII “Sówki” po raz kolejny były w Bibliotece Pałacu Młodzieży w Katowicach. W ramach współpracy z Biblioteką dzieci uczestniczyły w zajęciach “Literackie podróże dookoła Świata”. Tym razem, krajem który poznawały, była Ukraina.

W ramach współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym im. M. Konopnickiej w Katowicach, w każdy piątek przychodzi do naszego przedszkola Licealistka- P. Marysia.

Pani Marysia czyta naszym przedszkolakom bajeczki. Dziś ( 10.03.2023r.) też była, sami zobaczcie 🙂

7 marca naszym przedszkolakom czytali Uczniowie  Zespołu Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach.

Cieszymy się z każdego takiego spotkania :). Nasza współpraca służąca wspieraniu czytelnictwa trwa już kilka ładnych miesięcy :).

Czy wiecie, że co roku, 3 marca, swoje święto obchodzą pisarze i pisarki? Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek ustanowiono  w 1984 roku .W tym roku i my uczciliśmy to święto. Rozmawialiśmy o pracy pisarza, o tym jak powstaje książka, baa…. nawet sami próbowaliśmy własnych sił pisząc wiersze.

A oto i efekt naszej twórczości:

27 lutego do przedszkola przyszła też Mama Vaneski. Czytała “Smerfom” 🙂

Kangurki lubią bajek i opowiadań. Tym razem (27 lutego 2023r.)czytała im je Mama Jasia. Co czytała? Czytała książkę “Banda czarnej frotee” autorstwa Justyny Bednarek.

20 lutego 2023r., w ramach współpracy naszego przedszkola z Uniwersytetem Śląskim- Kołem Infologów, dzieciakom z grupy I i II czytała P. Daria.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań 🙂

W piątek 17 lutego naszych wychowanków odwiedziła Pani Anna Podsiadło autorka książek dla dzieci.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, pisarka przybliżyła dzieciom swoją twórczość, opowiadała w jaki sposób powstała jej ostatnia książka pt. “Iga i zaczarowany Miś. Urodzinowy kłopot”, którą mieliśmy okazję wysłuchać, a następnie odpowiadała na pytania dzieci. Spotkanie zakończyło się wpisywaniem dedykacji do zakupionych przez dzieci książek. Mamy nadzieję, że wizyta autorki książek dla dzieci przyczyni się do wzrostu czytelnictwa. :)))

10 lutego Tatuś Maćka czytał Kangurkom. Popatrzcie, z jakim zainteresowaniem słuchały czytanych opowieści 🙂

7 lutego 2023r. po raz kolejny naszym przedszkolakom czytali Uczniowie Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach.

Bardzo lubimy, gdy do nas przychodzą 🙂

W trakcie ferii zimowych dzieci z grupy „Zajączki” i „Sówki”, odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną nr 30 przy ul. Rybnickiej 11.  Poznały pracę bibliotekarzy i dowiedziały dowiedziały się na czym polega wypożyczanie książek w bibliotece.  Wysłuchały czytanego opowiadania o przygodach zwierząt egzotycznych. Zapoznały się z różnymi rodzajami książek w tym z komiksami. Z wykorzystaniem gotowych komiksowych dymków, zaprojektowały stronę własnego komiksu. Obiecały organizatorom warsztatów, że wrócą wypożyczać książki razem  z rodzicami. 

To było mile spędzone przedpołudnie.

W ramach współpracy z Biblioteką Pałacu Młodzieży w Katowicach nasi wychowankowie po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach “Literackie podróże dookoła Świata”. 13 stycznia bibliotekę odwiedziły “Sówki”.

Czy się podobało? No baaaaa…… :). Zresztą sami popatrzcie.

12 stycznia 2023r. dzieci z grupy “Sówki” odwiedził Tatuś Jasia i Franka.

Tatuś Franka przyszedł poczytać “Sówkom”- tym razem słuchały opowieści o Kubusiu Puchatku z książki A.A. Milne “Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka”.

11 stycznia 2023r. nasze przedszkole odwiedzili Uczniowie Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych i. Armii Krajowej w Katowicach, by wesprzeć nasze działania promujące czytelnictwo.

Dzielni Wolontariusze czytali książki dzieciom we wszystkich grupach :).

I co? Wszystkie ręce na pokład, prawda? 😉

13 grudnia 2022r. dzieci z grup VII “Sówki” i VI “Kangurki” gościły u siebie Studentów Uniwersytetu Śląskiego. Tym razem byli to przedstawiciele Koła Naukowego Infologów – działającego na UŚ.

Co robili Studenci w naszym przedszkolu? Oczywiście, czytali dzieciom bajki:)

5 grudnia 2022r. w naszym przedszkolu odbył się I Międzygrupowy konkurs “Bohater mojej ulubionej książki”. Konkurs to jedno z licznie podejmowanych działań promujących czytelnictwo.

W konkursie brało udział 30 dzieci.

Jury konkursu miało nie lada orzech do zgryzienia. Jak bowiem z 30 prac wybrać te trzy najładniejsze? Po długich obradach Jury konkursowe przyznało:

I miejsce- Bruno K. z grupy “Kangurki”

II miejsce- Amelka G. z grupy “Smerfy”

III miejsce- Lila D. z grupy “Sówki”

Jury przyznało też trzy równorzędne wyróżnienia, które otrzymali: Maciek N. z grupy “Kangurki”, Greta H. z grupy “smerfy” i Wiktoria O. z grupy “Sówki”.

Wszystkim Laureatom konkursu gratulujemy!!!!

1 grudnia 2022r. dzieci z grup II- VII oglądały bajkę muzyczną “Zaczarowany flet Luny” w Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek -Katowice Miasto Ogrodów.

Czy znacie tę bajkę? Nie? To posłuchajcie: Dziewczynka chce zwiedzać świat i wyrusza w samotną podróż pociągiem, a jej jedynym towarzyszem jest flet, który ma magiczną moc. Kiedy Luna gra na zaczarowanym flecie, smutki znikają, a wszyscy wokół są szczęśliwi. Co się stanie, gdy straszny smok usłyszy magiczną muzykę Luny…?

Przedszkolacy z ogromnym zainteresowaniem słuchały fragmentów bajki-czytanych przez dr hab., prof Akademii Muzycznej w Katowicach-  Elżbietę Grodzką-Łopuszyńsk. Utwory na flet i fortepian też urzekły nasze dzieciaki.

Pani Profesor- dziękujemy :).

1 grudnia 2022r. dzieci z grupy Kangurki uczestniczyły w  zajęciach  z cyklu “Tajemnice sławnych ludzi” – prowadzonych przez Panie z Biblioteki w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Tym razem były to zajęcia o Amelii Earthart.

W dniu 30.11.2022r.  Sówkom czytał Tata Bartka. co czytał? Już Wam mówię. Czytał “”52 bajkowe opowiastki”Disney`a.

29 listopada 2022r. Kangurki odwiedziły bibliotekę. Słuchały bajki o przygodach Gucia, spotkały się z maskotką Gucia, zwiedzały bibliotekę, oglądały książki, poznały zasady wypożyczania książek, kolorowały obrazki przedstawiające Gucia.

28 listopada dzieci z grupy Zajączki odwiedzili Studenci Uniwersytetu Śląskiego. Tym razem była to P. Patrycja Szałąta- Studentka drugiego roku Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa.

Cykliczne (comiesięczne) spotkania ze Studentami- Członkami Koła Naukowego Infologów prowadzonego przez prof. Agnieszkę Gołda – to efekt naszej współpracy z UŚ w Katowicach.

28 listopada Sówkom czytała Mama Varvary. Zobaczcie sami z jakim zainteresowaniem Sówki słuchały czytanych opowiadań.

25 listopada Sówkom czytała Mamusia Lili. Czego słuchały Sówki? Już Wam mówię. Otóż była to  “Wielka Księga Super Mocy” S.Isern, R. Bonilla.

Kangurkom 23.11. czytała bajki mama Marianki, a dzień później- 24.11. czytała bajki mama Antosia.

23 listopada dzieci z grupy V odwiedziły Filię nr 30 Miejskiej Biblioteki w Katowicach.

Smerfy poznawały zasady funkcjonowania biblioteki. Z dużym zainteresowaniem oglądały też książki dla dzieci i słuchały czytanych opowiadań.

21 listopada naszym przedszkolakom czytali Uczniowie z Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach.  W ramach współpracy naszego przedszkola z Zespołem Szkół  takie zajęcia będą się odbywały cyklicznie.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały czytanych przez  Uczniów Zespołu Szkół książek.

Dziękujemy Pani Dyrektor Zespołu, Nauczycielowi- który podjął się tego jakże ważnego zadania i Uczniom, którzy poświęcili swój czas, by promować czytelnictwo wśród naszych Przedszkolaków 🙂

W ramach promocji czytelnictwa współpracujemy również z Biblioteką Pedagogiczną im. Lompy w Katowicach.

14 listopada, podczas zajęć prowadzonych przez Panie z tej właśnie biblioteki, dzieci mogły polatać na “Czarodziejskim dywanie”. Ba, nawet same projektowały własny czarodziejski dywan ;).

Podejmowane przez nas w ramach promocji czytelnictwa działania, w dniu 14 listopada br. wspierali studenci wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod fachowym okiem dr Magdaleny Ochwat oraz dr Marii Wacławek.

 

Studenci w ramach realizowanego przez przedszkole programu “Ratownicy Czytelnictwa” czytali przedszkolakom bajki, dostosowane do różnych grup wiekowych. Wraz ze studentami odwiedziła dzieci uniwersytecka maskotka USIOŁEK, która urozmaicała spotkanie zabawnymi żartami. Dzieciaki z radością uczestniczyły w spotkaniu, bawiąc się przy tym wyśmienicie i z uwagą słuchając czytanych tekstów. Dziękujemy bardzo naszym Gościom. :))))))))

Szanowni Państwo

Z dziećmi należy czytać od pierwszego roku ich życia – to prawda powszechnie znana. Ale czy wiemy, jak się za to zabrać?  Z pomocą przychodzi ogólnopolska akcja „Supermoc książek w domu”. Kampania ma na celu dotarcie do rodziców z prostymi zasadami, które pomogą im przezwyciężyć pierwsze obawy i zainwestować w przyszłość dzieci.

Organizatorzy akcji zapewnili wsparcie w postaci plakatów, webinarów i innych materiałów, które podpowiedzą rodzicom, jak zacząć czytać z dziećmi, na co zwrócić uwagę i kogo prosić o ewentualną radę. Materiały przygotowane w ramach kampanii pomogą uruchomić „Supermoc książek w domu”.

W ramach promocji czytelnictwa współpracujemy również z Biblioteką Pedagogiczną im. Lompy w Katowicach.

14 listopada, podczas zajęć prowadzonych przez Panie z tej właśnie biblioteki, dzieci mogły polatać na “Czarodziejskim dywanie”. Ba, nawet same projektowały własny czarodziejski dywan ;).

Podejmowane przez nas w ramach promocji czytelnictwa działania, w dniu 14 listopada br. wspierali studenci wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod fachowym okiem dr Magdaleny Ochwat oraz dr Marii Wacławek.

Studenci w ramach realizowanego przez przedszkole programu “Ratownicy Czytelnictwa” czytali przedszkolakom bajki, dostosowane do różnych grup wiekowych. Wraz ze studentami odwiedziła dzieci uniwersytecka maskotka USIOŁEK, która urozmaicała spotkanie zabawnymi żartami. Dzieciaki z radością uczestniczyły w spotkaniu, bawiąc się przy tym wyśmienicie i z uwagą słuchając czytanych tekstów. Dziękujemy bardzo naszym Gościom. :))))))))

7 listopada naszym przedszkolakom czytała Mam Tadzia.  Tym razem dzieci z grupy VII “Sówki” udały się w podróż razem  bohaterką serii książeczek o Basi.

Znacie Basię z “Zajączków”? Pewnie tak. Basi Mama też czytała Jej kolegom i koleżankom z grupy. Odwiedziła “Zajączki” 4 listopada.

3 listopada Panie z Biblioteki Pałacu Młodzieży w Katowicach odwiedziły nasze przedszkole z kolejnymi zajęciami z cyklu “Tajemnice sławnych ludzi”. Tym razem Panie czytały dzieciom o Astrid Lindgren.

Przedszkolaki poznały też postać małej, lecz silnej Pippi, a także wszystkich bohaterów mieszkających w Bullerbyn.

27 października dzieciom z grupy VII “Sówki” czytał Tatuś Lili. Tym razem dzieci poznawały przygody tytułowego bohatera książki “Żerko Żeglarz”.

Sówki słuchały zaciekawione.

21 października w grupie IV “Zajączki” gościła Mamusia Henia. Jak myślicie, co tam robiła? 😉

To proste, przyszła poczytać “Zajączkom”.

W ramach współpracy z Biblioteką Pałacu Młodzieży w Katowicach w dniu 18.10.2022r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z cyklu “Literackie podróże dookoła Świata”.

Wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Jako, że jesteśmy przedszkolem promującym czytelnictwo, podejmujemy liczne działania których celem jest  kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich. Wspólne czytanie książek to także zacieśnianie więzi emocjonalnych. Do przedszkola przychodzą zatem czytać książki rodzice, dziadkowie, ale i starsze rodzeństwo naszych wychowanków.

3 października 2022r. dzieciom z grupy VI “Kangurki” przyszła poczytać absolwentka naszego przedszkola- Hania M.

Miejskie Przedszkole nr 5 w Katowicach w roku szkolnym 2022/23 uczestniczy w realizacji programu “Ratownicy czytelnictwa” (Fundacja Powszechnego Czytania) , która w tym roku odbywa się pod hasłem “Wszystkie ręce na pokład”.