Warto poczytać
Warto poczytać
Największy wpływ na rozwój intelektualny oraz emocjonalny dziecka mają wczesne lata jego życia. Bardzo ważne jest więc to, aby poświęcić wówczas dzieciom szczególną uwagę i wprowadzić korzystne nawyki. Jednym z takich nawyków jest czytanie dziecku bajek i książek. to tylko jeden z powodów, dla których warto czytać dzieciom. Chcecie poznać ich więcej? Zerknijcie na przygotowaną przez nas prezentację.
Szanowni Państwo
Żyjemy w czasach, w których technologia zaczyna coraz bardziej dominować w życiu codziennym i ma wpływ na rozwój małych dzieci. Od smartfona, tableta czy komórki uzależnione są już kilkumiesięczne maluchy w…żłobku. A w sprzedaży są wózki, a nawet nocniki z… uchwytami na sprzęt IT. Psychologowie, pedagodzy i terapeuci uzależnień alarmują: u dzieci zaczęliśmy diagnozować autyzm cyfrowy. Zachęcamy Państwa do obejrzenia nagrania z konferencji podczas której Specjaliści dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań dotyczących negatywnych skutków używania smartfonów przez coraz mniejsze dzieci.
Konferencja odbyła się 20 maja. Dostępny jest jej zapis na platformie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=O3iZ_eWcIeo
Konferencja objęta jest patronatem honorowym Ministra Edukacji oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Wychowywać dziecko mądrze to stawiać mu wymagania, oczywiście odpowiednie do wieku i możliwości. Wychowywać to zrezygnować z wyręczania, pozwolić na zmaganie się z własnymi problemami, na uczenie się na błędach. Wychowywać, to pozwalać na samodzielność.
“Naukę samodzielności można porównać do jazdy na rowerze – gdy nadejdzie stosowny czas, należy puścić kijek.
Jeśli zrobimy to w odpowiednim momencie, jeśli pozwolimy dziecku na samodzielną jazdę, otworzymy przed nim szeroką i prostą drogę w dorosłość.”
Czy Twoje dziecko jest samodzielne? Czy wspierasz je w osiąganiu samodzielności? Zapraszamy do obejrzenia prezentacji poruszającej tę problematykę.
Szanowni Państwo
Zabawa to podstawowa aktywność dzieci w wieku przedszkolnym. My- dorośli, też możemy, a nawet powinniśmy się bawić. A najlepiej, jeśli bawimy się z własnymi dziećmi :).
Zachęcamy do zabawy, ale i do obejrzenia prezentacji ukazującej korzyści z zabawy z dziećmi zamieszczonej poniżej :).
https://www.mp5katowice.pl/wp-content/uploads/2024/02/RODZICE-I-DZIECKO-ARTYKUL3.pptx
Wspierając dzieci i młodzież oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy, zamieszczamy numery telefonów pod którymi dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.
Szanowni Państwo
W związku z obchodami Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach oraz Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach, zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi w ramach ogólnopolskiej kampanii dot. wiedzy o antybiotykach.
Kampania- ulotka informacyjna do pobrania
Infografika do pobrania
Szanowni Państwo
Zachęcamy do przeczytania artykułu ” Adaptacja dziecka w przedszkolu”- autorstwa P. Agaty K. i P. Ireny M.
ADAPTACJA DZIECKA W PRZEDSZKOLU
Moment przekroczenia przez dziecko progu przedszkola jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować.
Wymaga ono wparcia rodziny i nauczycieli. Tymczasem, wyniki badań psychologicznych i pedagogicznych wskazują na to, iż jedną z przyczyn problemów adaptacyjnych dzieci jest brak współpracy między rodziną a przedszkolem. Obserwuje się, iż rodzice oddający swoje trzyletnie dziecko do przedszkola przeżywają pewne obawy oraz są zaskoczeni wymaganiami wobec przyszłych przedszkolaków. Szczególnie trudne momenty przeżywają rodzice, gdy pojawią się pierwsze problemy z przystosowaniem dziecka do warunków i wymagań przedszkola. Powszechnie wiadomo, że przedszkole może zapewnić prawidłowy rozwój dziecka oraz zaspokoić jego najważniejsze potrzeby tylko przy dobrej współpracy z jego rodziną.
Rodzice są dla dziecka najważniejszymi osobami i to oni pierwsi będą objaśniać mu wszystko, co jest dla niego trudne i niejasne w nowym środowisku. To oni też będą w największym stopniu kształtować stosunek emocjonalny dziecka do przedszkola.
Dla wielu dzieci pierwsze kontakty z przedszkolem są źródłem przykrych napięć i strachu przed nowym, nieznanym otoczeniem. Małe dziecko może rozwijać swoje indywidualne możliwości oraz nawiązywać kontakty społeczne tylko wtedy, gdy ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Owo poczucie bezpieczeństwa można kształtować poprzez stopniowe oswajanie i poznawanie nowego otoczenia. Połowa sukcesu w adaptacji malucha do przedszkola to przekonanie rodziców, że przedszkole jest najlepszym środowiskiem stymulującym jego rozwój. Jeśli rodzice są o tym przekonani to potrafią spowodować, że maluch zapragnie bawić się z dziećmi w przytulnym i kolorowym przedszkolu. Warto wcześniej obejrzeć przedszkole i poznać panią nauczycielkę.
Przebieg procesu adaptacji zależy od ogólnego poziomu rozwoju psychoruchowego dziecka i ma charakter indywidualny. Łagodny start w środowisko przedszkolne może m.in. zapewnić opanowanie umiejętności samoobsługowych. Poziom opanowania tych umiejętności ma bowiem wpływ na poczucia bezpieczeństwa i niezależności dziecka.
Przeciętny rozwój dziecka umożliwia w pełni opanowanie takich umiejętności jak: samodzielne jedzenie łyżką, mycie rąk, znajomość swojego imienia i nazwiska, zdejmowania i ubierania podstawowych części garderoby, samodzielne korzystanie z toalety. Jednak dzieci przychodzące do przedszkola często różnią się pod względem dojrzałości przedszkolnej. Dlatego też do realizacji powyższych wymagań i kształtowania umiejętności konieczna jest ścisła współpraca pomiędzy środowiskiem rodzinnym i przedszkolnym.
Pierwszy krok dziecka w samodzielność często bywa trudny. Zatem musimy zrobić wszystko aby ułatwić dziecku przedszkolny start i dobrze przygotować do czekających je zadań.
Jak można ułatwić dziecku start w przedszkolu – rady dla rodziców
- postaraj się w początkowym okresie, odbierać dziecko wcześniej (małe dziecko ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi),
- nie mów dziecku, że przyjdziesz po nie wcześniej, kiedy jest to niemożliwe ( w ten sposób stracisz jego zaufanie i zmniejszysz jego poczucie bezpieczeństwa),
- nigdy nie strasz dziecka przedszkolem, przeciwnie staraj się podkreślać jego dobre strony,
- przyzwyczajaj swoją pociechę do urozmaiconych potraw, skończ z rozdrabnianiem pokarmów (trzylatek może już swobodnie gryźć pokarm),
- wdrażaj dziecko do przestrzegania umów i zasad,
- sprawdź , czy twoje dziecko potrafi samodzielnie wykonać proste czynności – samemu załatwiać potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się. Jeśli ma problemy poćwiczcie razem i chwal je za każdy nawet najmniejszy sukces,
- odzwyczajaj dziecko od smoczków, pampersów, nocnika,
- pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowaniach do przedszkola (wspólne zakupy), daj możliwość przyzwyczajania się do tych rzeczy w domu, aby w przedszkolu to wszystko nie było takie nowe, a już znajome i zarazem łatwe do rozpoznania,
- jeśli dziecko miało mało kontaktów z rówieśnikami i innymi dziećmi nadrabiaj to teraz – zaproś do domu znajome dzieci lub wybierzcie się na plac zabaw (postaraj się nie wtrącać się do ich zabawy).
RADY NA PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU
- stosuj w przedszkolu krótkie pożegnania,
- nie okazuj dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu, (przekazujesz im wtedy swoje lęki),
- przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania, który można pobrudzić,
- nie wyręczaj dziecka nawet gdyby wykonywało określone czynności niezdarnie,
- nie zmuszaj dziecka do tego, by zawsze od razu opowiadało o tym, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres, poczekaj aż samo zacznie mówić,
- nie pytaj dziecka, co i ile zjadło, ale w co i z kim się bawiło,
- jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, postarajcie się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata (rozstanie z nim jest często mniej bolesne),
- staraj się w miarę możliwości skracać czas pobytu małego dziecka w przedszkolu do 4-5 godzin (gdy dziecko już się przyzwyczai, możesz go wydłużyć),
- pozostaw w szafce w szatni dodatkowe ubrania, uprzedź dziecko, że gdy pobrudzi lub zmoczy ubranie, może przebrać się w czyste. Jeśli dziecko zabrudzi ubranie nie miej do niego pretensji i staraj się nie krytykować dziecka,
- pozwól zabrać do przedszkola ulubiona zabawkę – przytulankę, to często daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, przypomina dom,
- w rozmowach o przedszkolu staraj się podkreślać jego dobre strony, ale nie odbieraj dziecku prawa do własnej oceny życia przedszkolnego. Dobrze jest pozwolić dziecku się wyżalić, wysłuchać jego relacji, podtrzymać je na duchu. Warto też rozpoznać trudne sytuacje i podkreślać, że podczas nieobecności mamy dziecko powinno szukać pomocy u swojej pani wychowawczyni
- postaraj się nawiązać dobry kontakt i stałą współpracę z nauczycielkami danej grupy. Warto dowiadywać się o rożne sprawy dotyczące pobytu dziecka w przedszkolu.
Akceptacja przez dziecko nowej rzeczywistości przedszkolnej zależy w pewnej mierze od akceptacji i pozytywnego nastawienia rodziców. Jeśli rodzice akceptują wychowawców, ich metody pracy i samo przedszkole, to zwiększa się akceptacja nowej sytuacji przez dziecko.
Adaptacja ma olbrzymie znaczenie, ponieważ jest to mechanizm, z którego korzystamy przez całe życie. Każde dziecko ma indywidualną drogę rozwojową, każde musi przejść przez okres adaptacji w nowym środowisku.
To od nas, dorosłych w dużej mierze zależy, jak długo on będzie trwał. Wszyscy chcemy, aby wychowywane przez nas dzieci były radosne i wesołe, mądre i dobre, kochane i kochające. Pragniemy, aby „wystartowały” w życie z możliwie pełnym powodzeniem, dlatego też tak bardzo ważna jest współpraca rodziców z nauczycielem w życzliwej i pełnej wzajemnego zaufania atmosferze. Mamy więc nadzieję, że z Państwa pomocą uda nam się taką atmosferę stworzyć dla dobra przyszłych przedszkolaków.
Szanowni Państwo
Polecamy Państwa lekturze broszurę informacyjną pt. ” Dzieci w wirtualnej sieci”
Szanowni Państwo
Przed nami okres ferii zimowych- czas wypoczynku, wesołych zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.
Zapraszamy zatem do przeczytania kilku artykułów utrwalających te podstawowe zasady warunkujące bezpieczeństwo dzieci podczas ferii.
Z inicjatywy Wojewody Śląskiego 14 stycznia 2022 r. na terenie województwa śląskiego rozpoczęły się działania w ramach akcji “Bezpieczne Ferie 2022”, które potrwają do 28 lutego 2022 r.
Celem akcji „Bezpieczne Ferie 2022” jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku zimowego dzieciom i młodzieży, a także wszystkim osobom przebywającym na terenie naszego województwa.
Przyłączamy się do udziału w akcji. We wszystkich przedszkolnych grupach zorganizowane będą zajęcia podczas których omówione i utrwalone będą zasady warunkujące bezpieczeństwo dzieci podczas zabaw na śniegu i lodzie, a także ogólne zasady zapewniające dzieciom bezpieczeństwo w domu i na ulicy.
Informacje na temat akcji znajdziecie Państwo w linkach poniżej.
A dla dzieci… animowane bajki poruszające tematyke ich bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.