Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

01.06.2023r. Rodzice z grupy “Skrzaty” przygotowali dla  dzieci – tych małych i dużych – bajkę pt.„Trzy Świnki”. Choć bajkę tę zna niemal każdy, interpretacja Rodziców okazała się absolutnie wyjątkowa i wzbudziła ogromny entuzjazm wśród najmłodszych widzów. Zarówno dzieci jak i dorośli z zainteresowaniem oglądali poszczególne sceny, reagowali na nie bardzo żywiołowo. Rodzice – Aktorzy spisali się świetnie, cudownie wykreowali swoje postaci. Chętnie i szybko opanowali teksty, samodzielnie przygotowali pomysłowe stroje i sami zadbali o scenografię. Mamy nadzieję, że atmosfera prób dała naszym Aktorom wiele radości i posłużyła zawiązaniu przyjaźni, a sam występ dał poczucie zadowolenia i spełnienia. :))))))
Serdecznie DZIĘKUJEMY Rodzicom za odwagę, poświęcony czas, zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie przedstawienia. Mamy nadzieję, że to pierwsze lecz nie ostatnie takie doświadczenie na naszej przedszkolnej scenie …

26 kwietnia dzieci z grupy “Sówki” uczestniczyły w zajęciach “Literackie podróże dookoła Świata”. Zajęcia te odbywają się cyklicznie w ramach współpracy z Biblioteką Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Zgadnijcie, jaki kraj dziś “zwiedzaliśmy”? 😉

23.04.2023r. obchodzimy Światowy Dzień Książki. To najlepsza okazja by sięgnąć po lekturę… i ta właśnie aktywność królowała w naszym przedszkolu w piątek i poniedziałek.

W każdej grupie działo się, oj działo! Skrzaty dzisiaj poznały krótką historię książki, zaprojektowały własną okładkę i odwiedziły bibliotekę by wypożyczyć nowe książki.

Świętowały nawet najmłodsze “Biedroneczki”- zresztą, nie ma się co temu dziwić, one także lubią słuchać bajeczek i opowiadań.

26 kwietnia 2023r. odbył się XXI Międzyprzedszkolny Przegląd Piosenki pt. „Krasnoludki są na świecie”. Jak co roku przegląd rozpoczął występ dzieci z naszego przedszkola,  tym razem z grup “Kangurki” i “Zajączki”. Po występie, nasze przedszkolaki oddały mikrofon dzieciom, które przyjechały do nas z innych placówek. Uczestnicy po kolei prezentowali swoje umiejętności, przekonując nas o tym, że krasnoludki naprawdę istnieją … W przeglądzie wystąpiło 9 zespołów z katowickich przedszkoli. Trzeba przyznać, że wszyscy śpiewali pięknie! Jak co roku Jury stanęło przed nie lada zadaniem. Po dłuuugich obradach udało się jednak wyłonić grono LAUREATÓW przeglądu…

I miejsce zajął zespół z Miejskiego Przedszkola nr 85II miejsce przyznano zespołowi z Miejskiego Przedszkola nr 78III miejsce zajął zespół z Miejskiego Przedszkola nr 93Ponadto Jury przyznało 6 równorzędnych wyróżnień. Otrzymały je:zespół z Miejskiego Przedszkola nr 46zespół z Miejskiego Przedszkola nr 99zespół z Miejskiego Przedszkola nr 95zespół z Miejskiego Przedszkola nr 71zespół z Miejskiego Przedszkola nr 12 w ZSzP nr 7zespół z Miejskiego Przedszkola nr 94Wszyscy Laureaci otrzymali drobne upominki i pamiątkowe dyplomy. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂Wszystkim LAUREATOM głośno bijemy brawo !!!

O tym, że lubimy czytać świadczy i fakt, że organizujemy konkursy dla dzieci, które nawiązują do bajek. Przykładem takiego konkursu jest chociażby Festiwal Twórczości Plastycznej, który odbył się 19 kwietnia 2023r. – już po raz siedemnasty- tym razem  pod tytułem „Krasnoludki są na świecie”.
W festiwalu uczestniczyło 11 trzyosobowych zespołów z katowickich przedszkoli:
  • Miejskie Przedszkole nr 4
  • Miejskie Przedszkole nr 12 w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 7
  • Miejskie Przedszkole nr 57
  • Miejskie Przedszkole nr 71
  • Miejskie Przedszkole nr 78
  • Miejskie Przedszkole nr 85
  • Miejskie Przedszkole nr 93
  • Miejskie Przedszkole nr 94
  • Miejskie Przedszkole nr 95
  • Miejskie Przedszkole nr 99
Inauguracją festiwalu był występ dzieci z grupy “Kangurki” z naszego przedszkola.

Czy wiecie, że co roku, 3 marca, swoje święto obchodzą pisarze i pisarki? Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek ustanowiono  w 1984 roku .W tym roku i my uczciliśmy to święto. Rozmawialiśmy o pracy pisarza, o tym jak powstaje książka, baa…. nawet sami próbowaliśmy własnych sił pisząc wiersze.

A oto i efekt naszej twórczości:

W piątek 17 lutego naszych wychowanków odwiedziła Pani Anna Podsiadło autorka książek dla dzieci.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, pisarka przybliżyła dzieciom swoją twórczość, opowiadała w jaki sposób powstała jej ostatnia książka pt. “Iga i zaczarowany Miś. Urodzinowy kłopot”, którą mieliśmy okazję wysłuchać, a następnie odpowiadała na pytania dzieci. Spotkanie zakończyło się wpisywaniem dedykacji do zakupionych przez dzieci książek. Mamy nadzieję, że wizyta autorki książek dla dzieci przyczyni się do wzrostu czytelnictwa. :)))

16 stycznia naszym przedszkolakom czytała P. Wiktoria Sarbiewska- Studentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach- Członkini Koła Infologów tejże uczelni. 🙂

13 stycznia 2023r. dzieciom z grupy III “Skrzaty” czytała Uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Katowicach.

II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Katowicach też wspiera nasze działania promujące czytelnictwo. Takie spotkania odbywają się cyklicznie z częstotliwością 1x w tygodniu.

1 stycznia 2023r. nasze przedszkole odwiedzili Uczniowie Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych i. Armii Krajowej w Katowicach, by wesprzeć nasze działania promujące czytelnictwo.

Dzielni Wolontariusze czytali książki dzieciom we wszystkich grupach :).

5 grudnia 2022r. w naszym przedszkolu odbył się I Międzygrupowy konkurs “Bohater mojej ulubionej książki”. Konkurs to jedno z licznie podejmowanych działań promujących czytelnictwo.

W konkursie brało udział 30 dzieci.

Jury konkursu miało nie lada orzech do zgryzienia. Jak bowiem z 30 prac wybrać te trzy najładniejsze? Po długich obradach Jury konkursowe przyznało:

I miejsce- Bruno K. z grupy “Kangurki”

II miejsce- Amelka G. z grupy “Smerfy”

III miejsce- Lila D. z grupy “Sówki”

Jury przyznało też trzy równorzędne wyróżnienia, które otrzymali: Maciek N. z grupy “Kangurki”, Greta H. z grupy “smerfy” i Wiktoria O. z grupy “Sówki”.

Wszystkim Laureatom konkursu gratulujemy!!!!

1 grudnia 2022r. dzieci z grup II- VII oglądały bajkę muzyczną “Zaczarowany flet Luny” w Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek -Katowice Miasto Ogrodów.

Czy znacie tę bajkę? Nie? To posłuchajcie: Dziewczynka chce zwiedzać świat i wyrusza w samotną podróż pociągiem, a jej jedynym towarzyszem jest flet, który ma magiczną moc. Kiedy Luna gra na zaczarowanym flecie, smutki znikają, a wszyscy wokół są szczęśliwi. Co się stanie, gdy straszny smok usłyszy magiczną muzykę Luny…?

Przedszkolacy z ogromnym zainteresowaniem słuchały fragmentów bajki-czytanych przez dr hab., prof Akademii Muzycznej w Katowicach-  Elżbietę Grodzką-Łopuszyńsk. Utwory na flet i fortepian też urzekły nasze dzieciaki.

Pani Profesor- dziękujemy :).

1 grudnia 2022r. dzieci z grupy Kangurki uczestniczyły w  zajęciach  z cyklu “Tajemnice sławnych ludzi” – prowadzonych przez Panie z Biblioteki w Pałącu Młodzieży w Katowicach. Tym razem były to zajęcia o Amelii Earthart.

29 listopada 2022r. Kangurki odwiedziły bibliotekę. Słuchały bajki o przygodach Gucia, spotkały się z maskotką Gucia, zwiedzały bibliotekę, oglądały książki, poznały zasady wypożyczania książek, kolorowały obrazki przedstawiające Gucia.

28 listopada dzieci z grupy Zajączki odwiedzili Studenci Uniwersytetu Śląskiego. Tym razem była to P. Patrycja Szałąta- Studentka drugiego roku Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa.

Cykliczne (comiesięczne) spotkania ze Studentami- Członkami Koła Naukowego Infologów prowadzonego przez prof. Agnieszkę Gołda – to efekt naszej współpracy z UŚ w Katowicach.

28 listopada Sówkom czytała Mama Varvary. Zobaczcie sami z jakim zainteresowaniem Sówki słuchały czytanych opowiadań.

 25 listopada Sówkom czytała Mamusia Lili. Czego słuchały Sówki? Już Wam mówię. Otóż była to  “Wielka Księga Super Mocy” S.Isern, R. Bonilla.

Kangurkom 23.11. czytała bajki mama Marianki, a dzień później- 24.11. czytała bajki mama Antosia.

23 listopada dzieci z grupy V odwiedziły Filię nr 30 Miejskiej Biblioteki w Katowicach.

Smerfy poznawały zasady funkcjonowania biblioteki. Z dużym zainteresowaniem oglądały też książki dla dzieci i słuchały czytanych opowiadań.

21 listopada naszym przedszkolakom czytali Uczniowie z Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach.  W ramach współpracy naszego przedszkola z Zespołem Szkół  takie zajęcia będą się odbywały cyklicznie.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały czytanych przez  Uczniów Zespołu Szkół książek.

Dziękujemy Pani Dyrektor Zespołu, Nauczycielowi- który podjął się tego jakże ważnego zadania i Uczniom, którzy poświęcili swój czas, by promować czytelnictwo wśród naszych Przedszkolaków 🙂

17.11.2022r. dzieciom z grupy VII “Sówki” czytał Tata Igora. Sówki z zainteresowaniem czytały  “Opowieści o tym, co w życiu ważne” Marka Michalaka. Szczególnie podobała się sówkom Historia o odwadze. “To nie jej wina”.

W ramach promocji czytelnictwa współpracujemy również z Biblioteką Pedagogiczną im. Lompy w Katowicach.

14 listopada, podczas zajęć prowadzonych przez Panie z tej właśnie biblioteki, dzieci mogły polatać na “Czarodziejskim dywanie”. Ba, nawet same projektowały własny czarodziejski dywan ;).

Podejmowane przez nas w ramach promocji czytelnictwa działania, w dniu 14 listopada br. wspierali studenci wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod fachowym okiem dr Magdaleny Ochwat oraz dr Marii Wacławek.

 

Studenci w ramach realizowanego przez przedszkole programu “Ratownicy Czytelnictwa” czytali przedszkolakom bajki, dostosowane do różnych grup wiekowych. Wraz ze studentami odwiedziła dzieci uniwersytecka maskotka USIOŁEK, która urozmaicała spotkanie zabawnymi żartami. Dzieciaki z radością uczestniczyły w spotkaniu, bawiąc się przy tym wyśmienicie i z uwagą słuchając czytanych tekstów. Dziękujemy bardzo naszym Gościom. :))))))))

7 listopada naszym przedszkolakom czytała Mam Tadzia.  Tym razem dzieci z grupy VII “Sówki” udały się w podróż razem  bohaterką serii książeczek o Basi.

Znacie Basię z “Zajączków”? Pewnie tak. Basi Mama też czytała Jej kolegom i koleżankom z grupy. Odwiedziła “Zajączki” 4 listopada.

3 listopada Panie z Biblioteki Pałacu Młodzieży w Katowicach odwiedziły nasze przedszkole z kolejnymi zajęciami z cyklu “Tajemnice sławnych ludzi”. Tym razem Panie czytały dzieciom o Astrid Lindgren.

Przedszkolaki poznały też postać małej, lecz silnej Pippi, a także wszystkich bohaterów mieszkających w Bullerbyn.

27 października dzieciom z grupy VII “Sówki” czytał Tatuś Lili. Tym razem dzieci poznawały przygody tytułowego bohatera książki “Żerko Żeglarz”.

Sówki słuchały zaciekawione…

21 października w grupie IV “Zajączki” gościła Mamusia Henia. Jak myślicie, co tam robiła? 😉

To proste, przyszła poczytać “Zajączkom”.

W ramach współpracy z Biblioteką Pałacu Młodzieży w Katowicach w dniu 18.10.2022r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z cyklu “Literackie podróże dookoła Świata”.

7 października dzieciom z grupy IV “Zajączki ” czytała Mama Jasia.

Sami zobaczcie, jak bardzo to im się podobało 🙂

Wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Jako, że jesteśmy przedszkolem promującym czytelnictwo, podejmujemy liczne działania których celem jest  kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i szanowania ich. Wspólne czytanie książek to także zacieśnianie więzi emocjonalnych. Do przedszkola przychodzą zatem czytać książki rodzice, dziadkowie, ale i starsze rodzeństwo naszych wychowanków.

3 października 2022r. dzieciom z grupy VI “Kangurki” przyszła poczytać absolwentka naszego przedszkola- Hania M.

29 września 2022r.  naszym “Sówkom” czytał Tatuś Piotrusia.

Sówki słuchały uważnie powieści autorstwa Tove Jansson pt. “W Dolinie Muminków”

 

Nasze przedszkole przystąpiło do realizacji  priorytetu 3 “Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025-. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Z ogromną  radością informujemy, że złożony przez nas wniosek przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie w formie dotacji celowej w kwocie 3.000,00 zł w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” dotyczącego wspierania organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w obszarze rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Łączna kwota, która zostanie przeznaczona na zakup książek do przedszkolnej biblioteki to 3750zł (750zł to wkład własny placówki przewidziany w budżecie przedszkola uchwalonym przez Miasto Katowice).

Otrzymane środki finansowe będą przeznaczone zgodnie ze złożonym wnioskiem na:

1.Zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-6 lat, w tym zakup książek opublikowanych drukiem lub na innym nośniku ( w tym książek obrazkowych, mówionych i elektronicznych), które są dostępne na rynku księgarskim,

2. Realizację działań promujących czytelnictwo: zakup książek będących nagrodami książkowymi dla dzieci biorących udział w promocji czytelnictwa, a także mogą być organizowane spotkania autorskich, wystaw, konkursy.