Nasze działania

Przypominamy, że w naszym przedszkolu cały rok trwają zbiórki surowców wtórnych: makulatury, plastikowych nakrętek, zużytych baterii…

W środę 21 lutego 2024r. w naszym przedszkolu odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs “Smacznie, zdrowo, kolorowo”.

Konkurs zainaugurował występ artystyczny dzieci z grupy “Zajączki”. W konkursie brały udział: Miejskie Przedszkole nr 2, Miejskie Przedszkole nr 3, Miejskie Przedszkole nr 71, Miejskie Przedszkole nr 99

Podczas konkursu dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę  w zakresie zdrowego odżywiania oraz doskonalić umiejętności cyfrowe. Uczestnicy na tablicy multimedialnej wykonywali zadania z kodowania, rozwiązywali quizy tematycznie związane ze  zdrowiem, tworzyli zdrowy jadłospis, układali z puzzli jeżyki, które następnie z owoców sami robili. Wszystkie uczestniczące w konkursie przedszkola radziły sobie doskonale, a za “zdrową rywalizację” i ogromne zaangażowanie, Jury,  każdy zespół nagrodziło  dyplomem Laureata i owocową bajkową małpką – Królem Julianem.

We wtorek 21 listopada dzieci z grup „Zajączki” i „Smerfy” wzięły udział w warsztatach pt.„ Przywracamy błękit” w ramach projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”. Podczas zajęć oglądały bajkę animowaną, przygotowaną w ramach kampanii edukacyjno- informacyjnej „ MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” współfinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Poznały księcia Apsika, który był przeziębiony, a przyczyną jego choroby był smog. Mądra Rysia nauczyła królewicza oraz przedszkolaki co należy robić, by pozbyć się smogu z powietrza. Podczas zabawy dzieci przekonały się jak ważne dla środowiska są drzewa i zielone rośliny w domu, które pomagają w oczyszczaniu powietrza, a na koniec otrzymały ORDER STRAŻNIKA POZYTYWNEJ ATMOSFERY.

W związku z przypadającym na dzień 15 października światowym Dniem Mycia Rąk, w dniach od 11 do 15 października w naszym przedszkolu prowadzimy działania edukacyjno-informacyjne.

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu uświadomienia społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla zdrowia i życia ma mycie rąk. Wykształcenie prawidłowego nawyku mycia rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Badania pokazują, że 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo. 

Zaniedbywanie higieny rąk może być przyczyną zakażeń dróg oddechowych, skóry i przewodu pokarmowego.

Higiena rąk to najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, chorobom wirusowym, pasożytniczym i skórnym.

 

Jak myć ręce? Podstawowe zasady:

 • myj ręce ok. 30 sekund,
 • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą,
 • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni,
 • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie,
 • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków,
 • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

#pssekatowice #higienarąk

https://www.gov.pl/web/gis/jak-myc-rece-instrukcja-mycia-rak

Jesień to czas przygotowywania przetworów z wyhodowanych owoców i warzyw. My, Smerfy, też je robiliśmy :).

Chyba wszyscy lubią kompoty- my tak, stąd i pomysł na owocowe kompoty na zimę. Sami myliśmy owoce, sami je kroiliśmy, sami napełnialiśmy nimi słoiki.

Oj będzie kolorowo w naszej spiżarni 🙂

Czas na jesienne zbiory plonów. Papryka w tym roku obrodziła nam wyjątkowo. Sami zobaczcie jak :).

Gulasz z papryka z naszego ogrodu będzie zapewne smakował wyśmienicie (2023.10.03)

W miesiącu wrześniu w całej Polsce odbyła się coroczna akcja “Sprzątanie Świata”.

I w tym roku dzieci  z grup “Skrzaty”, “Zajączki”, “Smerfy”, “Kangurki” i “Sówki” wysprzątały teren w najbliższej okolicy naszego przedszkola oraz pobliskie skwery. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi proekologicznymi nawykami :)).

Po wczorajszych warsztatach (16.08.2023r.) śmiało możemy nazywać się ekspertami od bioróżnorodności  ;). Dzięki Mamie Jasia i Edzia wyszukiwaliśmy w naszym przedszkolnym ogrodzie różne gatunki roślin, rozpoznawaliśmy je za pomoc specjalnej aplikacji, a przy okazji co nieco się o nich dowiadywaliśmy. Zrobiliśmy też swój własny mini zielnik.

 

Dziękujemy za mile i efektywnie spędzony czas :).

Wprawdzie niektórzy mówią, że chwalić się nie jest zbyt ładnie, ale jeśli ma się taki ogród warzywny jak my mamy, to chwalić się trzeba, prawda?

Wszystko to sialiśmy i sadziliśmy sami. Dziś zbieramy plon naszej pracy :). Smaczny plon ;).

 (VIII 2023r.)

W piątek 26 maja nasze Skrzaciki uczestniczyły w warsztatach klimatyczno-ekologicznych w ramach realizowanego przez nas projektu “EKOlaboratorium Zajączka”.

Warsztaty odbywały się w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Prowadzili je prof. Piotr Skubała ekolog z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Magdalena Ochwat z Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną Uniwersytetu Śląskiego. Podczas warsztatów, dzieci miały okazję w sposób bezpośredni przekonać się, że przyjaciółmi ludzi są nie tylko inne osoby czy zwierzęta, ale także drzewa. Opowiadały  o nich. Mówiły dlaczego drzewa są dla ludzi ważne. Następnie dzieci wykonując prośby prowadzących, starały się poczuć drzewami i poznawały je innymi zmysłami niż wzrok – przytulały, słuchały drzew i dotykały. Obserwowały przez lupy “dary” drzew, parku, lasu: szyszki, korę, liście, igły itp. Wszystkie te działania przeplatane były muzycznymi zabawami integracyjnymi. Przedszkolaki bawiły się wspaniale. Z ogromnym zainteresowaniem słuchały i uczestniczyły we wszystkich zabawach :)))

Szanowni Panie Profesorze i Pani Doktor

serdecznie dziękujemy za ogrom przekazanej wiedzy i wspaniałą atmosferę towarzyszącą spotkaniu. Cieszymy się, że to właśnie tacy Pasjonaci wzięli na siebie ciężar odpowiedzialności, za zaszczepienie u naszych wychowanków bakcyla fascynacji naturą.

W dniu dzisiejszym, tj. 05.05.2023r. świętowaliśmy Światowy Dzień Higieny Rąk.

Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na ręce dostaje się od 100 do 10 tysięcy komórek drobnoustrojów. Brudne ręce są przyczyną licznych chorób zakaźnych, wystarczy dotknąć nieumytymi rękami okolice oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażeni na ryzyko infekcji. Aby skutecznie oczyścić ręce z wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, należy je właściwie myć:

 • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
 • myj ręce ok. 30 sekund
 • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
 • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
 • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
 • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

21 kwietnia 2023r. obchodziliśmy Dzień Ziemi.

Wszystkie działania podejmowane w tym dniu służyły promowaniu postaw proekologicznych. Oglądaliśmy zatem film edukacyjny, przypominaliśmy sobie czym jest segregacja śmieci, sprzątaliśmy ;), no i oczywiście rysowaliśmy, kolorowaliśmy i bawiliśmy się.

Chcemy wiedzieć jak dbać o naszą Ziemię, by mogła służyć nam dłuuuuugo, dłuuuuugo jeszcze :).

18 kwietnia dzieci z grupy IV “Zajączki” i VI “Kangurki” uczestniczyły w zajęciach organizowanych w ramach współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Publiczną.

Zajęcia z cyklu “Kocia Kicia poznaje Świat” to zajęcia, które bardzo lubią nasi Wychowankowie :).

Tym razem dzieci nie tylko słuchały czytanej przez Panie literatury, ale i utrwalały sobie wiedzę dotyczącą prawidłowego żywienia  i budowały piramidę zdrowia.

4 kwietnia 2023r. świętowaliśmy w przedszkolu Dzień marchewki. Oprócz zajadania się marchewkowymi przysmakami i zabaw “w kolorze pomarańczowym 😉 ” dowidzieliśmy się też wielu ciekawych rzeczy. Jakich? Ot na przykład, że marchewka zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku, wzmacnia odporność i może ochronić przed rozwojem nowotworów, wspomaga leczenie trądziku i opóźnia pojawianie się zmarszczek. No i jeszcze, że marchewki bywają różne:  żółte, czerwone, pomarańczowe, białe, ciemnofioletowe, a nawet czarne. Wiedzieliście o tym?

Kto w zielone gra, dobre zdrowie ma… 😉
We wtorek 21 marca 2023r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Zielony Dzień. Zrobiło się bardzo zielono i wiosennie, a wszystko to za sprawą pierwszego dnia wiosny.
Przygodę z kolorem zielonym zaczęliśmy zielonym śniadaniem, które obfitowało w pyszne witaminy. W tym dniu przypomnieliśmy sobie nazwy zielonych warzyw i owoców, śpiewaliśmy „zielone piosenki”, szukaliśmy koloru zielonego w przedszkolnym otoczeniu. Odpowiadaliśmy na pytanie: “z czym kojarzy nam się kolor zielony?”, tworzyliśmy zielone obrazki z dostępnych materiałów plastycznych, a także zielone nakrycia głowy, a wykorzystując zielone przybory uczestniczyliśmy w różnorodnych zabawach ruchowych. Po  krótkiej rozmowie na temat: „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” ze smakiem pałaszowaliśmy zielone owoce i warzywa.
Oj, co tu dużo mówić, dzień ten oprócz tego, że był zielony … był również pełen wrażeń i dobrych emocji. :))))

Miesiąc marzec rozpoczęliśmy w naszym przedszkolu smacznie, zdrowo i kolorowo.

W ramach organizowanego już po raz czwarty Międzyprzedszkolnego Konkursu wiedzy o zdrowiu, w środę- 3 marca 2023r., naszą placówkę odwiedziły trzyosobowe zespoły z pięciu katowickich przedszkoli.

Wszystkich uczestników konkursu, występem artystycznym przywitały dzieci z grupy “Kangurki”, następnie uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania kilka zadań, sprawdzających ich wiadomości z zakresu zdrowego odżywiania, aktywnego spędzania wolnego czasu oraz profilaktyki służącej zachowaniu zdrowia.Zadania rozwiązywane były przy użyciu tablicy interaktywnej, sprzętu komputerowego oraz pomocy dydaktycznych.Z rozwiązaniem zadań dzieci poradziły sobie doskonale. Bezbłędnie posegregowały warzywa i owoce, nie miały też problemów z wyborem odważników podczas ich ważenia. Wiedziały do jakiego lekarza (okulisty) należy udać się, aby sprawdzić swoje umiejętności spostrzegania. Wytrwale czyściły bakterie na wirtualnych ząbkach. Szczególnie skupione były podczas  odpowiedzi  na pytania w grze „Milionerzy” oraz podczas układania puzzli. Trudności nie sprawiło im także wykonanie losowo  wybranych zestawów ruchowych. Najsmaczniejsze było jednak ostatnie zadanie. Członkowie każdego zespołu mieli do przygotowania dla siebie (ze zgromadzonych na stolikach zdrowych produktów)  smacznych, zdrowych i kolorowych kanapek (zgodnie z tytułem konkursu), które następnie ze smakiem skonsumowali. Czego tam nie było: bukiet różnych warzyw, kiełki, twarożek, wędlinka i oczywiście pieczywo, z naciskiem na ciemne. Przygotowane kanapki prezentowały się smakowicie i tak też chyba smakowały. Świadczyły  o tym zadowolone minki dzieci. Na koniec przewodnicząca Jury ogłosiła wyniki. Jednogłośnie wszystkie zespoły zostały laureatami konkursu. Dyrektor wręczyła nagrody: pamiątkowe dyplomy, kosze z owocami oraz kolorowanki dla każdego uczestnika.

Lubicie ciasto marchewkowe? My bardzo. Dziś takim ciastem (własnoręcznie pieczonym) częstowały nas Kangurki. Smacznie, zdrowo… czego chcieć więcej? (XII 2022r.)

Światowy Dzień Owoców i Warzyw (21 X 2022r.) w naszym przedszkolu obchodzony był bardzo hucznie.

Zajączki robiły pyszne koreczki, Kangurki sałatkę owocową i sałatkę warzywną w której królowała papryka. Smerfy robiły owocowe szaszłyki.

Na koniec wszyscy zajadali owocowe i warzywne przekąski z wilczym apetytem.

W naszych skrzyniach uprawowych pojawiły się pierwsze plony :). Uśmiechają się z grządek zielne ogórki, okrągłe pomidorki koktajlowe. Bazylia też kusi zielenią listków i zapachem. A kwiaty… no sami popatrzcie! (VII 2022)

Widzieliście jakie zmiany zaszły w naszym przedszkolnym “zieleniaku?

W skrzyniach uprawowych “jak na drożdżach” rosną posiane przez nas rośliny: kwiaty i warzywa.

Pierwsze pomidorki już zjedliśmy, były pyszne 😉

W dniach od 30.05.2022 do 03.06.2022 w naszym przedszkolu prowadzona jest akcja edukacyjno-informacyjna „Tytoń- Zagrożenie dla naszego środowiska” w ramach obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu.

W ramach akcji prowadzone są zajęcia dydaktyczne, pogadanki i warsztaty dla dzieci. Dzieci oglądają również filmy edukacyjne poruszające tę tematykę, oraz wykonują prace plastyczne jej poświęcone.

Czemu to tak ważne?

Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów. Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i rośnie, wywierając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety.

 Palenie tytoniu stanowi główną przyczynę zachorowań na nowotwory, wśród których najczęstszym jest rak płuca.

Podobnie jak palenie tytoniu, używanie papierosów elektronicznych ma także destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego. Dodatek substancji zapachowych nasila te szkodliwe efekty.

W naszym przedszkolnym ogrodzie zaszły wielkie zmiany ;).

Postanowiliśmy zostać ogrodnikami, stąd tez i skrzynie uprawowe zawitały na przedszkolny plac.

Popatrzcie jak sadzimy i siejemy, robota wręcz pali nam się w rękach 😉

22 kwietnia 2022r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi.

Celem podejmowanych przez nas działań było promowanie postaw proekologicznych i prozdrowotnych.

W dniach od 4 do 8 kwietnia, w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Zdrowia podejmowaliśmy liczne działania edukacyjno-informacyjne.

„Każdy z nas chce być zdrowy, a o zdrowie trzeba dbać” – wiedzą to nawet nasze przedszkolaki, dlatego z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły we wszystkich proponowanych zajęciach.

Dzieciaki brały udział w konkursach, quizach, rozwiązywały zagadki i rebusy. Opowiadały jak należy dbać o zdrowie. Przypomniały  wszystkim o zasadach higieny, a także i o tym, że czysta woda zdrowia doda :).

Nasze przedszkolaki, doskonale pamiętają o  właściwym odżywianiu, dlatego zakładały w salach hodowle roślin, siały zioła i nowalijki.

By dowiedzieć się jeszcze więcej na temat zdrowego trybu życia, nasi milusińscy oglądali różne filmy edukacyjne, słuchali opowiadań i wykonywali różne  plakaty i prace plastyczne. Furrorę natomiast zrobił zdrowy deserek cytrynowy bez użycia cukru mniam, mniam … ależ był smaczny. A na koniec były tańce i zabawy ruchowe, bo wszyscy doskonale wiemy, że ruch to zdrowie !!!

We wtorek 22.03. w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Zielony dzień”.

Tego dnia wszystkie dzieci, a także pracownicy mieli na sobie zielony kolor. Menu w tym dniu urozmaicone było również zielonymi produktami, zdrowymi i smacznymi warzywami, nie zabrakło także pysznej zielonej galaretki.  Podczas zajęć dydaktycznych tematem przewodnim oczywiście był także kolor zielony. Szukaliśmy koloru zielonego w przedszkolnym otoczeniu, były zabawy muzyczne i ruchowe z tym kolorem, wykonaliśmy wiele ciekawych zielonych prac, a przy tym wszyscy świetnie się bawiliśmy.

Szanowni Państwo!

Jako że jesteśmy  “Przedszkolem promującym zdrowie” zapraszamy Państwa  na wyjątkowe przedsięwzięcie w sieci, które skierowane jest głównie do dzieci, ale także do rodziców i dziadków, autorstwa Fundacji Kultury i Sportu 44 w Warszawie. Projekt składa się z dziesięciu krótkich odcinków (około 10 minut każdy) na podstawie audiobooka, który został specjalnie napisany przez popularną pisarkę dla dzieci i młodzieży oraz poetkę, Martę Fox. Akcja wszystkich odcinków audiobooka rozgrywa się w Katowicach. Bohaterami są dzieci o zabawnych ksywach związanych ze zdrowym odżywianiem i ekologią: Artur Topinambur, Bartek Kaparek, Ula Miodula, Ola Rukola, Jurek Ogórek, Zielona Nikola, Agatka Sałatka. 

Każdy odcinek to opowieść dotycząca profilaktyki zdrowego odżywiania. W swoim założeniu ma upowszechniać zdrowe nawyki żywieniowe oraz działania promujące zdrowie z zakresu profilaktyki otyłości, nadwagi i cukrzycy. Poprzez łatwy i zabawny język nagrania będą miały za zadanie przekonać dzieci, jak ważny jest ruch, wspólne zabawy, spacery, wspólne spożywanie posiłków, przygotowywanie ich.  Adaptacją oraz reżyserią audiobooka zajął się Artur Gotz – aktor scen Warszawy i Łodzi, wcześniej aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Każdy odcinek to także dyskusja, w której każdorazowo pretekstem będzie tematyka danego odcinka audiobooka. Oprócz autorki i reżysera weźmie w niej udział gość specjalny, dr nauk medycznych Ada Rozewicz (specjalistka chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej) z Przychodni Szpakmed w Rudzie Śląskiej. 

Projekt ma na celu również zintegrowanie pokoleń. Podcasty będą skierowane głównie do dzieci i ich rodziców, opiekunów oraz dziadków, którzy mają ważny wpływ na kształtowanie osobowości i nawyków swoich pociech. Chcemy pokazać jak ważne w problemach z odżywianiem są  dobre relacje w rodzinie.

 Odcinki będą emitowane codziennie od 19 do 28 listopada 2021 roku o godzinie 18.30 na żywo na YouTube, zostaną tam zapisane i będzie można je obejrzeć w każdej chwili.

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU:

https://fb.me/e/1gkRH09m6

ODCINEK 1  “Smutek Bartka”- 19.11.21 (piątek) 18.30

https://youtu.be/8KDdSXmmmak

ODCINEK 2  “Przysmak na smutek?” -20.11.21 (sobota) 18.30

https://youtu.be/LqZ4Jezxrrw

ODCINEK 3 “Pyszne kluseczki” -21.11.21 (niedziela) 18.30

https://youtu.be/Ax8LvpRe__c

ODCINEK 4 “Piknik na hałdzie”- 22.11.21 (poniedziałek) 18.30

https://youtu.be/LXSrlha8zYM

ODCINEK 5  “Styl życia”23.11.21 (wtorek) 18.30

https://youtu.be/UykbvNBYnGk

ODCINEK 6 “Sala gimnastyczna i woda” -24.11.21 (środa) 18.30

https://youtu.be/6coMVYbnQ6A

ODCINEK 7 “Zakupy”- 25.11.21 (czwartek) 18.30

https://youtu.be/UTZhGuWKAiI

ODCINEK 8 “Czy będziemy się odchudzać?” -26.11.21 (piątek) 18.30

https://youtu.be/Da9XJ-PvUVE

ODCINEK 9 “Śniadanie na trawie pod jabłonką”- 27.11.21 (sobota) 18.30

https://youtu.be/0Un8CyRN1Dw

ODCINEK 10 “Smacznego!” -28.11.21 (niedziela) 18.30

https://youtu.be/s4ts5Bziofc

Patroni medialni: Guliwer – czasopismo o książce dla dzieci i młodzieży, Agencja Informacyjna, Kulturalnipl, Impressarium. Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

8 listopada w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty „Akademia zdrowego uśmiechu”

Akademia Zdrowego Uśmiechu to autorski projekt edukacyjny, realizowany przez Centrum Stomatologii i Ortodoncji Dziecięcej już od 2012 roku. Wraz z pluszowym asystentem Dinusiem,  dzieci uczyły się właściwej higieny jamy ustnej oraz zdrowych nawyków żywieniowych.

26 października, już po raz drugi, organizowaliśmy Międzyprzedszkolny Konkurs „Smacznie, zdrowo, kolorowo”.

W II Międzyprzedszkolnym Konkursie brało udział 10 katowickich przedszkoli: Miejskie Przedszkole nr 2, Miejskie przedszkole nr 3, Miejskie Przedszkole nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi, Miejskie Przedszkole nr 16, Miejskie Przedszkole nr 25 im. Króla Maciusia I, Miejskie Przedszkole nr 46, Miejskie Przedszkole nr 51, Miejskie Przedszkole nr 64, Miejskie Przedszkole nr 94 im. Małego Księcia i Miejskie Przedszkole nr 99.

Uczestnicy konkursu rozwiązywali online zadania tematycznie powiązane z szeroko pojętym zdrowiem. Układali z puzzli piramidę zdrowia, nazywali warzywa i owoce i je segregowali, a nawet nazywali po angielsku ;).

Nie lada wyzwaniem było i to, by wskazać co jest potrzebne by zadbać o higienę naszego ciała.

Wszystkie uczestniczące w konkursie grupy radziły sobie doskonale. Jury konkursowe zgodnie uznało, że pierwsze miejsce należy się wszystkim uczestnikom konkursu :). Wszyscy dostali także dyplomy laureata konkursu i… drobne nagrody.

Pamiętajcie o tym !!!

Czy wy wiecie, że nasze Kangurki, dzisiaj (18.10.2021r.) w Pałacu Młodzieży w Katowicach poznawały podwodny świat?

To już drugi rok, kiedy uczestniczymy w WOJEWÓDZKIEJ AKCJI INFORMACYJNO-EDUKACYJNEJ „WIRUSOOCHRONA”…

Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów.

W trakcie zajęć dzieci pogłębiały wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.

#lekcjaHigieny #Wirusoochrona

“Skrzaty” w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie były w środę- 13 października 2021r.

W ramach warsztatów edukacyjnych przygotowywały własne, zdrowe herbatki owocowo-ziołowe. Pani Dyrektor tez dostała taką specjalnie dla niej skomponowaną przez dzieci herbatkę :). Mówiła, że była pyszna.

14 października 2021r. dzieci z grupy “Sówki”  i “Zajączki” uczestniczyły w wycieczce do Ogrodu Botanicznego w Mikołowie gdzie, brały udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych…

Sówki wykazały się niemałymi umiejętnościami kulinarnymi. Dziś tj. 13 października 2021r. samodzielnie przygotowywały kanapki pełne zdrowia. Zajadało się nimi całe przedszkole 😉

Myślicie, że  sześciolatki nie są wystarczająco duże, by być kucharzem? No to jesteście w błędzie! Sami popatrzcie jak nasze “Kangurki” i “Smerfy”sprytnie radzą sobie w kuchni 🙂

W sekrecie Wam powiem, że szaszłyki owocowe też były pyszne 😉

Ruch to zdrowie. Zabawy na powietrzu też. Przekonywaliśmy o tym naszych rodziców na piknikach rodzinnych organizowanych w dniach 23, 28, 29, 30IX 2021r.

Były zawody sportowe, zabawy kołowe, korzystaliśmy też z przedszkolnych placów zabaw. Było fajnie 😉 😉 😉

Lubicie owoce i warzywa? My bardzo. W przedszkolu robimy nawet owocowe dni :). Taki dzień był na przykład 28 września 2021r.

Na naszych stołach królują wtedy owoce, przygotowywane przez nas- przedszkolaków sałatki owocowe .

A i zabawy przy tym co niemiara 🙂

W związku z realizacją w roku 2020/21 programu edukacyjnego „Skąd się biorą produkty ekologiczne” którego głównymi założeniami są:
-zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
-kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
-propagowanie zdrowego stylu życia,
-zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych. 

zapraszamy Państwa na webinar dla Rodziców prowadzony przez pedagoga i profilktyka – Mateusza Puchowskiego.

Czy wiecie czym są wirusy? A i to wiecie, jak można je zwalczać?

Jeśli nie, to chętnie podzielimy się w Wami ta wiedzą :). Nas nauczyły  podczas zajęć (w ramach realizacji programu “Wirusoochrona”nasze Panie ;).

Warsztaty plastyczno-ekologiczne “Torba dla Mamy i Taty” – 13 maj 2021r.

Chyba wszyscy wiedzą, że żeby być zdrowym trzeba dbać o środowisko w którym żyjemy.

My dbamy :). Zachęcamy do tego również naszych rodziców. Stąd pomysł na ekotorby dla nich. Mniej reklamówek to zdrowszy Świat 🙂

Zielona żaba, zielony mech… i w dniu dzisiejszym zielono w naszym przedszkolu :).  23 marzec 2021 był u nas zielonym dniem.
Jedliśmy zdrowe zielone posiłki, bawiliśmy się w zabawy z zielonym, no i uczyliśmy o tym jak duże znaczenie w naszym życiu ma prawidłowa dieta- czyli zjadanie owoców i warzyw. Było super 🙂

Szanowni Państwo,

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo naszych przedszkolaków oraz ich rodzin, przystępujemy do realizacji akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Wirusoochrona” zainicjowanej na trenie województwa śląskiego przez Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w przedszkolach poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla dzieci przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów.
W trakcie zajęć dzieci będą mogły pogłębić wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.

Akcji towarzyszy hashtag: #wirusoochrona #lekcjaHIGIENY

17 listopada 2020r. nasze przedszkole organizowało 
I Międzyprzedszkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu
pt. „Smacznie, zdrowo, kolorowo”.
W dobie pandemii konkurs ten odbywał się online.

Uczestnicy konkursu układali online puzzle, segregowali, uczestniczyli w quizach, układali ilustracje według kolejności zdarzeń… a przede wszystkim dobrze się bawili :).
Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość… W Miejskim Przedszkolu obyła się ona 13 listopada w grupie I „Biedronki” i 20 listopada w grupie II „Misie”. Jako że jesteśmy Przedszkolem Promującym Zdrowie w „tytkach” dla naszych maluchów zamiast tradycyjnych słodyczy były owoce.

13 listopada 2019r. kolorem dominującym w naszym przedszkolu stał się pomarańczowy. W tym dniu  pomarańczowe były stroje dzieci i Pań.

Na marchewki urodziny wszystkie zeszły się jarzyny… tak brzmią słowa lubianej przez nas piosenki. Choć czy tylko one? My dziś też uczestniczyliśmy w pomarańczowym dniu w naszym przedszkolu. Nawet sami robiliśmy sok. Zgadnijcie jakiego koloru?

Jak co roku dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w akcji
„Sprzątanie Świata”
– największej w kraju ekologicznej kampanii społecznej.
Tym razem nasz mały świat sprzątaliśmy 20 września 2019r.

Temat tegorocznej edycji to „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”,
dlatego też oprócz udziału w akcji i sprzątania okolicznych ulic w przedszkolu organizowane były zajęcia proekologiczne kształtujące u dzieci odpowiednie nawyki jak chociażby segregowanie odpadów, rezygnacja z jednorazowych pojemników o toreb i troska o jakość powietrza.

Czystość to zdrowie- to wie każdy. A jak zachęcić dzieci do mycia rączek? Najprościej zrobić z nimi mydła 🙂

My robiliśmy własne mydełka 13 maja 2019r. Prawda, że ładne?

Zdrowie to ruch 🙂 :). Dbamy o nasze zdrowie i jesteśmy sprawni fizycznie.

„Smerfy” to nawet uczestniczyły w zawodach

zajęły 1 miejsce

i zdobyły Puchar Dyrektora SZPnr3 w Katowicach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gratulujemy 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

14 września dzieci z grup „Zajączki”, „Smerfy”, „Kangurki” i „Sówki”

uczestniczyły w akcji „Sprzątanie Świata- Katowice 2018r”.

Jak co roku wysprzątaliśmy teren w najbliższej okolicy przedszkola oraz pobliskie skwery.