Nasze działania

Przypominamy, że w naszym przedszkolu cały rok trwają zbiórki surowców wtórnych: makulatury, plastikowych nakrętek, zużytych baterii…

W naszym ogródku powoli zaczynają się pojawiać pierwsze pomidory. Dojrzewają truskawki. Zioła kuszą owady swoimi zapachami.

Pierwsze zbiory sałaty już za nami. Szpinak tez smakował nam wyśmienicie. Niecierpliwie czekamy na ogórki 🙂

22 kwietnia 2024 roku, w Międzynarodowym Dniu Ziemi, braliśmy udział w VII Edycji Akcji #SprzątamyDlaPolski.

Głównym celem przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych. Cel ten osiągany jest na dwa sposoby – finał każdej edycji #SprzątamyDlaPolski polega na masowej akcji sprzątania świata, tę jednak poprzedza kilkutygodniowy cykl edukacyjny skierowany do szkół i przedszkoli. W ten sposób uczestnicy nie tylko jednorazowo sprzątają okoliczne tereny zielone, ale także wyrabiają w sobie nawyki odpowiedzialności środowiskowej. Inicjatywa ta odpowiada zatem zarówno na doraźne potrzeby niszczejącego środowiska, jak i na długofalowe zapotrzebowanie na budowę świadomego ekologicznie społeczeństwa. 

Czy zatem mogliśmy odmówić udziału w akcji? 😉

Ależ oczywiście, że nie!

9 kwietnia 2024r. w naszym przedszkolu odbył się XXI Międzyprzedszkolny Przegląd Piosenki “Sport to zdrowie”. Celem konkursu było kształtowanie u „najmłodszych” nawyku aktywnego wypoczynku i popularyzacja odpowiedzialnej i sprawiedliwej rywalizacji. A wszystko to… poprzez piosenkę.

W XXI Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Piosenki uczestniczyło 18 małych artystów.

Jury wysłuchało wszystkie prezentacje wokalne i wyłoniło 3 laureatów Przeglądu, którzy ze względu na wysoki i wyrównany poziom otrzymali ex aequo pierwsze miejsce:

Miejskie Przedszkole nr 3, Miejskie Przedszkole nr 71 i Miejskie Przedszkole nr 12.

W środę 21 lutego 2024r. w naszym przedszkolu odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs “Smacznie, zdrowo, kolorowo”.

Konkurs zainaugurował występ artystyczny dzieci z grupy “Zajączki”. W konkursie brały udział: Miejskie Przedszkole nr 2, Miejskie Przedszkole nr 3, Miejskie Przedszkole nr 71, Miejskie Przedszkole nr 99

Podczas konkursu dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę  w zakresie zdrowego odżywiania oraz doskonalić umiejętności cyfrowe. Uczestnicy na tablicy multimedialnej wykonywali zadania z kodowania, rozwiązywali quizy tematycznie związane ze  zdrowiem, tworzyli zdrowy jadłospis, układali z puzzli jeżyki, które następnie z owoców sami robili. Wszystkie uczestniczące w konkursie przedszkola radziły sobie doskonale, a za “zdrową rywalizację” i ogromne zaangażowanie, Jury,  każdy zespół nagrodziło  dyplomem Laureata i owocową bajkową małpką – Królem Julianem.

We wtorek 21 listopada dzieci z grup „Zajączki” i „Smerfy” wzięły udział w warsztatach pt.„ Przywracamy błękit” w ramach projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”. Podczas zajęć oglądały bajkę animowaną, przygotowaną w ramach kampanii edukacyjno- informacyjnej „ MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” współfinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Poznały księcia Apsika, który był przeziębiony, a przyczyną jego choroby był smog. Mądra Rysia nauczyła królewicza oraz przedszkolaki co należy robić, by pozbyć się smogu z powietrza. Podczas zabawy dzieci przekonały się jak ważne dla środowiska są drzewa i zielone rośliny w domu, które pomagają w oczyszczaniu powietrza, a na koniec otrzymały ORDER STRAŻNIKA POZYTYWNEJ ATMOSFERY.

W związku z przypadającym na dzień 15 października światowym Dniem Mycia Rąk, w dniach od 11 do 15 października w naszym przedszkolu prowadzimy działania edukacyjno-informacyjne.

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu uświadomienia społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla zdrowia i życia ma mycie rąk. Wykształcenie prawidłowego nawyku mycia rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Badania pokazują, że 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo. 

Zaniedbywanie higieny rąk może być przyczyną zakażeń dróg oddechowych, skóry i przewodu pokarmowego.

Higiena rąk to najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, chorobom wirusowym, pasożytniczym i skórnym.

 

Jak myć ręce? Podstawowe zasady:

  • myj ręce ok. 30 sekund,
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą,
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni,
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie,
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków,
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

#pssekatowice #higienarąk

https://www.gov.pl/web/gis/jak-myc-rece-instrukcja-mycia-rak

Jesień to czas przygotowywania przetworów z wyhodowanych owoców i warzyw. My, Smerfy, też je robiliśmy :).

Chyba wszyscy lubią kompoty- my tak, stąd i pomysł na owocowe kompoty na zimę. Sami myliśmy owoce, sami je kroiliśmy, sami napełnialiśmy nimi słoiki.

Oj będzie kolorowo w naszej spiżarni 🙂

Czas na jesienne zbiory plonów. Papryka w tym roku obrodziła nam wyjątkowo. Sami zobaczcie jak :).

Gulasz z papryka z naszego ogrodu będzie zapewne smakował wyśmienicie (2023.10.03)

W miesiącu wrześniu w całej Polsce odbyła się coroczna akcja “Sprzątanie Świata”.

I w tym roku dzieci  z grup “Skrzaty”, “Zajączki”, “Smerfy”, “Kangurki” i “Sówki” wysprzątały teren w najbliższej okolicy naszego przedszkola oraz pobliskie skwery. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi proekologicznymi nawykami :)).

Po wczorajszych warsztatach (16.08.2023r.) śmiało możemy nazywać się ekspertami od bioróżnorodności  ;). Dzięki Mamie Jasia i Edzia wyszukiwaliśmy w naszym przedszkolnym ogrodzie różne gatunki roślin, rozpoznawaliśmy je za pomoc specjalnej aplikacji, a przy okazji co nieco się o nich dowiadywaliśmy. Zrobiliśmy też swój własny mini zielnik.

 

Dziękujemy za mile i efektywnie spędzony czas :).

Wprawdzie niektórzy mówią, że chwalić się nie jest zbyt ładnie, ale jeśli ma się taki ogród warzywny jak my mamy, to chwalić się trzeba, prawda?

Wszystko to sialiśmy i sadziliśmy sami. Dziś zbieramy plon naszej pracy :). Smaczny plon ;).

 (VIII 2023r.)

W piątek 26 maja nasze Skrzaciki uczestniczyły w warsztatach klimatyczno-ekologicznych w ramach realizowanego przez nas projektu “EKOlaboratorium Zajączka”.

Warsztaty odbywały się w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Prowadzili je prof. Piotr Skubała ekolog z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Magdalena Ochwat z Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną Uniwersytetu Śląskiego. Podczas warsztatów, dzieci miały okazję w sposób bezpośredni przekonać się, że przyjaciółmi ludzi są nie tylko inne osoby czy zwierzęta, ale także drzewa. Opowiadały  o nich. Mówiły dlaczego drzewa są dla ludzi ważne. Następnie dzieci wykonując prośby prowadzących, starały się poczuć drzewami i poznawały je innymi zmysłami niż wzrok – przytulały, słuchały drzew i dotykały. Obserwowały przez lupy “dary” drzew, parku, lasu: szyszki, korę, liście, igły itp. Wszystkie te działania przeplatane były muzycznymi zabawami integracyjnymi. Przedszkolaki bawiły się wspaniale. Z ogromnym zainteresowaniem słuchały i uczestniczyły we wszystkich zabawach :)))

Szanowni Panie Profesorze i Pani Doktor

serdecznie dziękujemy za ogrom przekazanej wiedzy i wspaniałą atmosferę towarzyszącą spotkaniu. Cieszymy się, że to właśnie tacy Pasjonaci wzięli na siebie ciężar odpowiedzialności, za zaszczepienie u naszych wychowanków bakcyla fascynacji naturą.

W dniu dzisiejszym, tj. 05.05.2023r. świętowaliśmy Światowy Dzień Higieny Rąk.

Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na ręce dostaje się od 100 do 10 tysięcy komórek drobnoustrojów. Brudne ręce są przyczyną licznych chorób zakaźnych, wystarczy dotknąć nieumytymi rękami okolice oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażeni na ryzyko infekcji. Aby skutecznie oczyścić ręce z wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, należy je właściwie myć:

  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
  • myj ręce ok. 30 sekund
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

21 kwietnia 2023r. obchodziliśmy Dzień Ziemi.

Wszystkie działania podejmowane w tym dniu służyły promowaniu postaw proekologicznych. Oglądaliśmy zatem film edukacyjny, przypominaliśmy sobie czym jest segregacja śmieci, sprzątaliśmy ;), no i oczywiście rysowaliśmy, kolorowaliśmy i bawiliśmy się.

Chcemy wiedzieć jak dbać o naszą Ziemię, by mogła służyć nam dłuuuuugo, dłuuuuugo jeszcze :).

18 kwietnia dzieci z grupy IV „Zajączki” i VI „Kangurki” uczestniczyły w zajęciach organizowanych w ramach współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Publiczną.

Zajęcia z cyklu „Kocia Kicia poznaje Świat” to zajęcia, które bardzo lubią nasi Wychowankowie :).

Tym razem dzieci nie tylko słuchały czytanej przez Panie literatury, ale i utrwalały sobie wiedzę dotyczącą prawidłowego żywienia  i budowały piramidę zdrowia.